Çoklu zekâ kuramı ışığında ilköğretim din kültürü ve ahlak bilgisi IV. sınıf konularının işlenişi
Working up 4.class subjects of the primary education of religion and ethics in light of the multiple intelligence theory
- Tez No: 218720
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bil. Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi müfredatı değiştirilerek 2007- 2008 yılında yürürlüğe konmuştur. Yeni müfredatın temelinde Çoklu Zekâ Kuramı ile paralellik arz eden yapılandırmacı eğitim anlayışı yer almaktadır. Bu sebeple tezimizin çalışma konusu ?Çoklu Zekâ Kuramı ışığında İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi IV. sınıf konularının işlenişi? şeklinde belirlenmiştir.Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır;I.Bölümde zekânın ne olduğundan, zekâ ile ilgili başlıca görüşlerden ve zekâ kuramlarından bahsettik. Çoklu Zekâ Kuramı, Çoklu Zekâ Kuramı'nın alanları ve özellikleri, değişen Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi müfredatı açısından Çoklu Zekâ Kuramı konularına değindik.II.Bölümde ise Çoklu Zeka Kuramı ışığında İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi IV. sınıf konularının incelenmesi kapsamında çoklu zeka etkinlikleriyle çalışmamızı sürdürdük.Sonuç ve değerlendirmede ise çoklu zekâ etkinlikleriyle ilgili değerlendirmelerimize ve tezde ulaştığımız kazanımlara yer verdik.
Özet (Çeviri)
Primary education of religion and ethics curriculum has been changed and executed in 2007-2008.There are constractive education perception which is presenting paralel ideal with multiple intelligence theory in new curriculum?s basis so that the studying subject of our thesis has been determined as??working up 4.class subjects of the primary education of religion and ethics in light of the multiple intelligence theory??Our study consists of two sateges;At the fist stage,we mentioned about what the intelligence is,main ideas about intelligence and intelligence theories.We touched on the subjects of multiple intelligence theory,the extents and characteristics of multiple intelligence theory and multiple intelligence theory from the aspects of changing education of religion and ethics? curriculum.At the second stage,we carried on our study with the multiple intelligence activities within the context of being analysed 4.class subjects of primary education of religion and ethics in light of multiple intelligence theory.At the conclusion and accessment stage, also we gave way to the accessment about multiple intelligence activities and our acquirement we reached with the thesis.