Din öğretiminde planlama ve değerlendirme
Planning and evaluation in religious aducation
- Tez No: 141424
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECAİ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bil. Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Kızdabdullah, Yıldız, Din Öğretiminde Maniama ve Değerlendirme, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Recai DOĞAN, 156 s. Özet Planlama ve değerlendirme etkinlikleri, eğitim ve öğretimin verimli bir şekilde yürütülmesi için gerekli olan hususlardandır. Planlama aşaması ile, derse başlamadan önce, dersin hedefleri, uygulanacak yöntem ve teknikler, kullanılacak araç ve gereçler belirlenir. Değerlendirme aşaması ile de, belirlenen hedeflerin yeterli olup olmadığı, uygulanan yöntem ve tekniklerim yerinde olup olmadığı ve kullanılan araçların uygun olup olmadığı hakkında geri bildirimler alınarak yeniden düzenlemelere gidilir ve öğrencilere bir not takdir edilir. Araştırmamızın birinci bölümünde planlamamın ne demek olduğunu, planlama etkinliklerinin nasıl yapıldığım, planlama yapmanın önemini ve din öğretiminde planlamanın nasıl olması gerektiğini ortaya koyduk ilköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretim Programı ile ilgili plan örnekleri verdik. İkinci bölümde ise, aynı şekilde değerlendirme kavramını ele aldık ve yine İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretim Programı ile ilgili değerlendirme tekniklerine örnekler verdik Eğitim-öğretimde geliştirilen ve uygulanmaya başlanan yeni kuramlar planlama ve değerlendirme aşamalarım etkilemektedir. Mu kuramlarm en önemlileri Yapılandırmacı Kuram ve Çoklu Zekâ Kuramıdır. Bu kuramlar geleneksel anlayışın dışında geliştirilmiş kuramlardır. Bu kuramlarda geleneksel anlayışın aksine öğrenci merkeze alınmış ve öğrenci merkezli anlayış benimsenmiştir. Geliştirilen bu kuramlar ışığında planlama ve değerlendirme çalışmaları da farklı Mr boyut kazanmıştır. Eğitim-öğreûm sürecinde planlama ve değerlendirme çalışmaları yapılırken bu yeni kurandan da göz önünde bulundurduk. 149
Özet (Çeviri)
Kmlabdullah, Yddtz, Planing and Evaluation in Religion Education, Master's Tesis, Advisor: Doç. Dr. Recai DO?AN, 156 p. ABSTRACT Planing and evaluation activates are necessary subject which are to conduct education and teaching gainful way. By the planing section, before begining to lesson, to be determined lesson targets to be determined, methots to be practised, means and tool to be used By the evaluation section, about determined targets sufficent or not, practised methots suitable or not and used means suitable or not to get feedback and to be organized over again and to be gived maker to students. The first section in our search, we put out what is planing, how use planing activity, planing importance and how use planing in religion teaching. We gived planing examples relevant to Primary Religion Culture and Ethic Knowledge Teaching Program. In secondary section, we put out evaluation term and again we gived evaluation methots example relevant to Primary Religion Culture and Ethic Knowledge Teaching Program. The teories to be developed and practised in education and teaching, affected planing and evaluation sections. The importance of the teories are Constructive Teory and Multiciple tnteligence Teory. These teories to be developed outside classical viev. In these teories to construct classical viev, the student to be centralized and to be adopted student centered viev. Planing and evaluation studies to gain different dimension at frame developed teories. In education and teaching process, to be make planing and evaluation studies we takedinto consideration these new teories. 150