Muhammet b. Mesleme hayatı ve şahsiyeti
Life and personality of Muhammed b.Mesleme
- Tez No: 218737
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TURAN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Muhammed b. Mesleme Hz. Peygamber'in yakın ashabındandır. Mus'ab b.Umeyr vasıtasıyla Müslüman olmuştur. Hz. Peygamber'in Medine'ye hicretindensonra İslâm'a büyük hizmetlerde bulunmuş, Hz. Peygamber'le birlikte hemen hemenbütün savaşlara katılmıştır. Savaşlarda gösterdiği başarılardan dolayı ?Rasûlullâh'ınSüvarisi? lakabını almıştır. İslâm'a ve Müslümanlara en fazla kin besleyen vedüşmanlık gösteren Ka'b b. el-Eşref'i öldürebilme başarısını göstermiştir. Bundandolayı Rasûlullâh'ın hayır duasını almış ve onun iltifatlarına mahzar olmuştur.Hayber Yahûdîleri'nin en güçlü savaşçısı olan Merhab'ı da öldürdüğüne dairrivayetler bulunmaktadır. Bu açıdan Muhammed b. Mesleme'nin hayatınınincelenmesi ile o dönemin bir özeti çıkarılmış olacaktır.Muhammed b. Mesleme sadece Rasûlullâh döneminde değil Dört HalifeDöneminde de devlet adına icraatlarda bulunarak İslâm'a hizmet etmeye devametmiştir.Özellikle Hz. Ömer döneminde hakkında halkın şikayette bulunduğu valileridenetleme görevi dikkat çekicidir. Muhammed b. Mesleme'nin şikayet konusu olanvalilere karşı takındığı tavrı ve hükmü uygulamadaki kararlılığı ile onun adaletininne kadar güvenilir olduğunu anlayabiliriz. Bundan dolayı hem halkın hem de valininiltifatlarına mazhar olmuştur. Muhammed b. Mesleme'nin Hz. Ömer dönemindeki bugörevleri incelendiğinde, o devir adlî ve idarî işlerin ne kadar kusursuzyürütüldüğüne dair ipuçları elde edilmiş olacaktır.Hz. Osman döneminde de benzer bir görevi yapmakla birlikte, Hz. Osmandöneminin sonlarında isyancılarla olan diyalogları dikkat çekicidir. Hz. Osmandöneminde Medine'yi muhasara altına alan isyancılarla, onların sorunlarınınçözümüne yönelik konuşarak barışı sağlamaya çalışmıştır.Hz. Ali halife olunca, Hz. Ali'ye bey'at etmemiştir. Bu döneme kadaryürüttüğü devlet işlerinden de uzak durmuştur. Müslümanlar arasında çıkan CemelSıffîn olaylarına katılmamıştır.Muâviye b. Ebû Süfyân'ın hilafetinin ilk yıllarında da vefat etmiştir.
Özet (Çeviri)
Mohammed b. Mesleme is one of the close friends of our Prophet. Hebecame Moslem through Mus?ab b. Umeyr. He provided great services, after theimmigration (Hejira) of Prophet to Medina. He almost went to all the wars togetherwith Prophet. He was given the name ?Cavalry of Prophet? due to his achievementin wars. He showed the success of killing Ka?b b. El-Esref who had a grudge andhostility against Islam and Moslems at most. Therefore, he could have benediction ofProphet and obtained his favours. There are also some rumours that he killed Merhabwho was the strongest warrior of the Jewish. From this point, with the examinationof Mohammed b. Mesleme, that period will be summarised.Mohammed b. Mesleme provided services for the state of that period, notonly in the period of the Prophet, but also in the period of four caliphs, and hecontinued to serve for Islam.Especially, his duty to inspect governors who were complained by peopleduring the Period of Hz. Umar is remarkable. We can understand how his justicewas reliable because of his attitute striked governors reported and because of hisdetermination in applying a judgement. Therefore, he obtained the attention of bothpeople and the governor. When duties of Mohammed b. Mesleme are examinedduring Hz. Umar, some cues will be obtained onhow perfectly judicial andadministrative affairs of that period were executed.He did similar duties in the period of Hz Uthman and his dialogues withrebels at the end of the period of Hz Uthman are remarkable. He tried to make peaceby talking to the rebels who surrounded Medina, for the solution of their questions.When Hz Ali became a caliph, he did not solemn promise to remain royalto him. He stayed away his duties which he performed until that time. He did notparticipate in ?Cemel Sıffin? event? emerged among Moslems.Hi died in the first years of the caliphate of Muaviye b. Ebu Sufyan.