Okulöncesi eğitime devam eden 5-6 yaş çocuklarının bilişsel tempoya göre yaratıcılık düzeyinin incelenmesi
According to cognitive tempo. The investigation of creativity levels of 5-6 age children who continue pre-school education
- Tez No: 218736
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ İHSAN TURCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın amacı okulöncesi dönemdeki çocukların bilişsel tempoları ile yaratıcılık düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir.Bu araştırmanın evrenini 2007?2008 eğitim-öğretim yılı Konya ili Selçuklu ilçesinde anaokulu ve anasınıfına devam eden 5?6 yaş çocukları oluşturmaktadır. Araştırma kapsamına okulöncesi eğitim alan 208 çocuk oransız eleman örnekleme yoluyla alınmışlardır.Araştırma çalışma evreni, Konya ili Selçuklu ilçesinde bulunan Ayşe Tümer İlköğretim Okulu Anasınıfı, Barbaros İlköğretim Okulu Anasınıfı, İhsan Doğramacı Anaokulu, Melikşah Anaokulu, Selçuklu Bağımsız Anaokuluna devam eden çocuklardan oluşmaktadır.Veri toplama aracı olarak, çocukların yaratıcılıklarını ölçmek için ?Torrance Yaratıcı Düşünme Testi Şekilsel A Formu?, bilişsel tempolarını ölçmek için de ?Kansas Reflection-Impulsivity Scale for Preschool (KRISP) Testi B Formu? kullanılmıştır. Veriler SPSS paket programı (SPSS11.05) kullanılarak Independent T test, One-Way ANOVA, Tukey-HSD, Pearson Moment Korelâsyon testleri uygulanmıştır. Yapılan istatistiksel değerlendirmeler sonucunda okulöncesi eğitime devam eden çocukların KRISP Testinde süre ve hata sonuçlarına göre bilişsel tempolarının yüksek olduğu bulunmuştur. Çocukların bilişsel tempoları ile cinsiyetleri arasında bir ilişki çıkmazken yaşları ile süre arasında ilişki çıkmıştır. Anne eğitimi ile süre, baba eğitimi ile hata, süre arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çocukların yaratıcılık düzeylerinin akıcılık boyutu dışında çok yüksek olmadığı bulunmuştur. Anne-baba eğitim seviyesi ile yaratıcılık arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.Bilişsel temponun hata sayısı ile yaratıcılığın alt boyutları arasında anlamlı bir ilişki çıkmazken, süre ile akıcılık, esneklik ve detaylandırma puanları arasında anlamlı bir ilişki çıkmıştır. Öğrencilerin soruları bilme süreleri arttıkça akıcılık, esneklik, detaylandırma puanlarının düştüğü belirlenmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Okulöncesi Eğitim, Yaratıcılık, Bilişsel Tempo
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to investigate the relationship between the cognitive tempo of the pre-school children and their creativity levels.The universe of this study consists of the children in 5 ? 6 ages in kindergarten and pre-school class settings in Selcuklu district of the province Konya during the educational year 2007 ? 2008. 208 children taking pre-school education were included in the scope pf the study via randomly member sampling.Working universe of the study consists of the children in Pre-School Class of Ayşe Tümer Primary School, Pre-School Class of Barbaros Primary School, İhsan Doğramacı Kindergarden, Meliikşah Kindergarten, Selçuklu Independent Kındergarten.As a tool of collecting data, in order to asses the creativities of the children, Illustrative A Form of Torrace Creative Thinking Test was used, and ?Kansas Reflection-Impulsivity Scale for Preschool (KRISP)?, in order to asses their cognitive tempo. Independent T test, One-Way ANOVA, Tukey-HSD, and Pearson Moment Correlation Tests were applied to the data, using SPSS package program (SPSS11.05). As a result of statistical assessments carried out, it has been found that the children participating in pre-school education had a high cognitive tempo in KRSP test according to the results of duration and fault. . While it was found that there was no relationship between the cognitive tempo of the children and their gender, there was a relationship between their age and the duration. It was found that there was a significant relationship between the mother?s education and the duration, the father?s education and the fault, the duration. It was found that except for the dimension of fluency, the creativity levels of the children were not high. A significant relationship was not found between mothers and father?s educational level and the creativity.While a significant relationship did not appear between the number of the cognitive tempo and the sub-dimensions of the creativity, there was a significant relationship between the scores of the duration and the fluency, flexibility and detailing. It was determined that the scores of the fluency, flexibility, and detailing decreased as the durations of the students? giving right answers increased.KEYWORDS: Pre-School Education, Creativity, Cognitive Tempo.