Balkan Savaşları'ndan Millî Mücadeleye vatan savunmasında şehit olan Devrekliler (Devrek vefâyâta mahsus vukuat defterlerine göre)
People of Devrek martyrized from Balkan wWr to war of independence (according to the event books of Devrek peculiar to mortality)
- Tez No: 218746
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ KÖSTÜKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Türk milleti için bir var olma sınavı olan Balkan Savaşları'ndan Millî Mücadele'nin sonuna kadar devam eden on yıllık savaş dönemi içinde vatan savunmasında şehit olanlar yeterince konu edilmemiş bir sosyal tarih alanıdır.Bu çalışmada, Balkan Savaşları'ndan Millî Mücadele'nin sonuna kadar olan dönem içerisinde Devrek Kazasında şehit olanlar konu edilmiştir. Böyle bir araştırma için yararlanılacak en önemli kaynaklar kuşkusuz mahalli nüfus müdürlüklerinde bulunan Vefâyâta Mahsus Vukuat Defterleridir. Devrek Nüfus Müdürlüğünde bulunan Devrek Vefâyâta Mahsus Vukuat Defterleri bu amaçla günümüz harflerine çevrilerek askerlik şubesi kaynakları dikkate alınarak M.S.B. tarafından hazırlanmış olan Şehitlerimiz kitabı ile karşılaştırılmış, şehitlerin listeleri hazırlanmıştır. Daha sonra bu listeler önce genel bir değerlendirmeye, daha sonra ise savaş ve cephelere göre ayrı ayrı değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Böylece şehitlerin isimleri, savaştıkları cepheler, yaşları, yerleşim yerleri, medeni durumları tespit edilmiştir.Türk milletinin emperyalist güçlerle on yılı aşkın süre savaşmak zorunda kaldığı, bütün maddi kaynaklarını sonuna kadar tüketerek manevi gücü ile bu var olma mücadelesini kazandığı savaş döneminde Devrek halkı vatan savunmasında üzerine düşen sorumluluğu yerine getirerek ülkenin kurtarılmasında önemli hizmetler görmüştür.
Özet (Çeviri)
Those, who became martyrs in the defense of the homeland during the decade of war that lasted from the Balkan Wars until the National Struggle that was a period of survival for the Turkish nation, is a field of social history that has not been taken into consideration adequately.In this survey, those who have become martyrs in Devrek Accident, during the period from the Balkan Wars until the end of the National Struggle, have been taken into consideration. The most important sources to benefit from for such a research are for sure the Books of Events on Deaths available in local birth registration offices. Devrek Books of Events on Deaths available in Devrek Birth Registration Office have been translated into today?s letters with this aim and the sources of the recruiting office have been taken into consideration and compared with the book of our Martyrs prepared by the Ministry of National Defense and thus, the list of martyrs has been prepared. Then, these lists first underwent a general assessment, and then they were assessed separately according to war and fronts. Thus, the names of the martyrs, the fronts in which they fought, their ages, domiciles and their marital statuses were determined.In the period of war, during which the Turkish nation had to fight against imperialist forced for more than a decade, and exhausted her all physical resources and won this struggle of survival with her spiritual power, the people of Devrek fulfilled the responsibility that fell on them in defense of the homeland, and offered significant services in rescue of the nation.