Balkan Savaşlarından Milli Mücadeleye vatan savunmasında şehit olan Malatyalılar
Those from Malatya who died martyrs from the Balkan Wars to national defence
- Tez No: 219191
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ KÖSTÜKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Yakınçağ Türk milleti için sıkıntılı geçen bir süreç olmuştur. Avrupalı devletler Balkan Savaşları ve I. Dünya Savaşı ile Türk milletini önce Balkanlardan sonra Anadolu'dan atmayı hedeflemişlerdir. Ancak I. Dünya Savaşı sonunda imzalanan Mondros Mütarekesi ile bunu gerçekleştirdiklerini düşündükleri bir anda karşılarında fedâkar Türk milletini bulmuşlardır. Verilen ? Milli Mücadele? zaferle sonuçlanmış ve Türk milletinin esaret altına alınamayacağı Lozan Antlaşması ile bir kez daha tüm dünyaya gösterilmiştir.Bu sıkıntılı günleri bir daha yaşamamak için bu süreci bütün boyutlarıyla öğrenme zarureti vardır. Bu sürecin siyasi ve askeri yönlerinin yanı sıra sosyal tarih içerisinde henüz yeterince konu edilmemiş ?Şehitler? meselesi de öğrenilmesi gereken bir diğer husustur. Zira şehitlerin tespiti ve şehitler üzerine yapılacak olan değerlendirmeler tarih öğretiminde topluma aktarılmasıyla tarih şuurunun toplumda inşası hususunda çok büyük faydalar sağlayacaktır.?Balkan Savaşları'ndan Milli Mücadele'ye Vatan Savunmasında Şehit Olan Malatyalılar? isimli bu çalışma da Anadolu'nun her köşesinde olduğu gibi Malatya halkının da vatan savunmasında üzerine düşen vazifeyi bilinenden daha fazla yaptığını ortaya koymaktadır. Nitekim tespit edilen şehit sayısı bunu doğrulamaktadır.Bu çalışmada şehitler isim isim tespit edildikten sonra şehitler üzerine birtakım değerlendirmeler yapılmış ve sosyal tarih açısından önemli sayılacak ayrıntılara ulaşılmıştır.Malatyalı şehitler üzerine yapılan bu çalışma ile şehitlerin Türk milletinin hafızasında yaşamasını umuyoruz.
Özet (Çeviri)
Recent cetury has witnessed a though era getting through in struggle. European countries aimed to dismiss the Turk firstliy from the Balkans and subsequently from Anatolia by means of Balkan Wars and World War I. However. Just as they envisaged that they accomplished their mission, owing to the Mondros Armistice signed after World War I, They Confronted the altruistic Turkish nation fact. The fiercely demonstrated National fight was finalized in victory and with Lozan treaty ıt was once again proved to the whole world that Turkish nation couldn?t be taken under captivity.There is an abligation to study this wartime process from every aspect in order not to experience those troublesome days anew. Besides its political and military dimensions, the martyr ıssue, which has?nt been discussed enough in social History, is also another topic that has to be learnt Asceartining of martyrs, appraisals on them and conveying the history instruction to the society all together will reap benefits in a great deal in constgructing the history consciousness in a given society.In this paper called from the Balkans to National fight those who died martyrs in National Defense, it is pointed out that as in every coiner of Anatolia, Malatya dwellers, too, did more than generally known. As a matter of fact, the ascertained number of the martyrs confirms this.In this study, after the martyrs have been established name by name some assessments have been carried out about them and reached out to the details that way be regarded significant from the point of Social History.With this work ower martyrs from Malatya, we hope that our martyrs will live in the memories of Turkish people.