Kur'an'da nimet kavramı
The concept of ?nimat? (blessing) in the Qur?an
- Tez No: 218745
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ERSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışmamızın ilk bölümünde nimet kavramının hangi manalara geldiğini ve nimetle aynı kökten türemiş olan kelimeleri inceleyeceğiz. Ayrıca nimetle aynı manayı ifade eden kavramları ele alarak aralarındaki farklılıklar üzerinde duracağız. Bunların yanı sıra zıt manaya gelen kavramlar ve Kur'an-ı Kerim'de kullanılışları üzerinde duracağız.İkinci bölümde ise Kur'an'da nimet kavramının kullanılış şekilleri ve hangi şeyler için nimet ifadesinin kullanıldığını incelemeye çalışacağız. Kur'an'da zikredilen nimetleri ilk olarak Dünyevî-Uhrevî olmak üzere iki kısımda inceleyeceğiz. Dünyevî nimetleri ise maddî ve manevî olmak üzere iki ana başlık altında değerlendireceğiz. İman, nübüvvet, hikmet, akıl gibi nimetleri manevî nimetler içerisinde rızık, aile, denizler, hayvanlar gibi nimetleri ise maddî nimetler içerisinde mütalaa edeceğiz. Uhrevî nimetlerde ise asıl nimet yurdu olan cennet ve cennetteki nimetler üzerinde duracağız. Bu bölümde de nimetleri maddi ve manevi olarak iki kısımda değerlendirmeye çalışacağız. Manevi nimetler olarak ise; selamet, ru'yetullah ve rıdvanı zikredebiliriz. Maddi nimetler olarak; bahçeler, gölgelikler, nehir ve pınarlar, cennet yiyecek ve içecekleri zikredebiliriz.
Özet (Çeviri)
In the first part of this work, I present the meanings of ?nimat? and further study lexicon that are derivatives of it. Other concepts that refer to the same meaning are studied and their differences are provided as well as concepts with opposite concepts and how they are used in the Holy Qur?an.In the second part, the diverse usages of nimat in the Qur?an are presented along with the phenomena they refer to. The nimat in the Qur?an are investigated under two categories: nimat pertaining to this world and nimat pertaining to the hereafter. Nimat pertaining to this world are further studied under material and spiritual topics. Iman, prophethood, wisdom, reason are discussed as some of the blessings under spiritual nimat, whereas food, family, seas, animals are analyzed within spiritual nimat. Nimat pertaining to the hereafter includes paradise and blessings offered to humankind in there. This category is further divided into material and spiritual sub-categories; the former includes gardens, shade, rivers and fountains, food and drinks; the latter includes among many others peace, seeing God, and His pleasure.