İhaleye fesat karıştırma suçu
Bid rigging
  1. Tez No: 594331
  2. Yazar: ARİF NACİ SUCUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN SOYASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 395
Özet
İhaleler, ekonomik büyüklüğü sebebiyle devlet tarafından idari ve cezai yaptırımlarla koruma altına alınmıştır. İdari düzenleme ve yaptırımlar 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu'nda düzenlenmiştir. Ceza hukuku kapsamındaki ihaleye fesat karıştırma eylemleri ise, 5237 sayılı TCK'nın Ekonomi, Sanayi ve Ticarete Karşı Suçlar isimli dokuzuncu bölümünde yer alan“İhaleye Fesat Karıştırma”kenar başlıklı 235. maddesinde düzenlenmiştir. Çalışmamızda, öncelikle ihale süreci kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır. Sonraki bölümlerde ise ihaleye fesat karıştırma suçu, suç teorisi kapsamında incelenmiştir. Mevcut yasal düzenlemelerin yolsuzlukla mücadelede etkin bir rol oynayıp oynamadığı hakkında tespitler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to its economic size, the public tenders are protected by administrative and criminal sanctions by the state. Administrative regulation and sanctions are regulated in Public Procurement Law No. 4734 and State Procurement Law No. 2886. In criminal law,“bid rigging”regulated in Turkish Penal Code No. 5237 (article 235.). In our work, the public tender process has been examined primarily and thoroughly. In the following sections, bid rigging crime is examined according to the crime theory. And determinations have been made whether the current laws played an active role in the fight against corruption or not.