Polisin görev ve yetkileri
Duties and powers of the police
- Tez No: 218788
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Polisin görev ve yetkileri adlı çalışmamızda; polisin tanımı ve tarihsel gelişimi, Türk polis teşkilatının tarihi ile görev ve yetki kavramları ve çeşitleri, görev ve yetki ile ilgili işlenebilecek suç ve cezalar işlenmiştir.Etkili bir polis hizmetinin öncelikli hedefi halkın huzur, can ve mal güvenliğinin sağlanması için suçun işlenmesinin önlenmesi, eğer suç işlenmiş ise suçlunun yakalanarak adli makamlara teslim edilmesidir. Bu da polise adli ve idari yetkilerle birlikte çok geniş sorumluluklar yüklemektedir.Kolluğun önleme görevi suç işleninceye kadar olan safhalardan oluşur. Polisin önleme görevlerinin bir kısmı doğrudan doğruya konusu suç teşkil eden fiil ve hareketlere karşı tedbirlerden oluşurken, bir kısmı ise, konusu suç teşkil etmediği halde, kamu düzenini ve asayişi temine yönelik tedbirlerdir.Kolluğun adli görev ve yetkileri ise suç işlendikten sonra başlar. Aynı polis memuru suç işlenmeden önce önleme göreviyle hareket ettiği halde, suç işlendikten sonra yaptığı işlemlerde adli polis sıfatıyla hareket eder ve suç ile ilgili araş¬tırmaları savcı adına yapar.Türkiye, taraf olduğu milletlerarası sözleşmeler konusunda taahhütler altına girmiş ve bunlara paralel olarak Anayasada da bu sözleşmelerdeki hak ve özgürlüklere ile ilgili düzenlemeler yaparak, Türk Ceza Kanunun da bu özgürlük ve hakların anayasada güvence altına alınması doğrultusunda ihlal edilmesini engellemek ve ihlal edenlerle ilgili ceza öngörerek kendi içinde içselleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study concerning with duties and powers of the police, the definition of a police and its historical development, the history of police organization and concepts about its duties and powers, and possible crimes and punishments violating powers have been presented.The leading aim of effective police service is to prevent crime in order to provide and progress public peace, order and sequence and is to bring criminals to justice when they commit crime. This gives a heavy responsibility to the police in addition to their judicial and administrative powers.Preventive duty of police force consists of steps until a crime is committed. While some of the preventive duties of police force directly consist of some precautions and actions concerning crime, others consist of precautions concerned with setting police order and sequence.The duties and powers of police force start when a crime is committed. Although police try to prevent the crime before it is committed, police act as criminal police after the crime is committed and do his investigations under the name of prosecutors.Turkey has undertaken some commitments concerning international contracts Turkey supports and some regulations related to rights and freedoms have been made in constitutional charter. After the Turkish Criminal Code was regulated and covered these rights and freedoms, the new regulations and rule have been internalized to prevent violation and punish those violating the rules and regulations.