Hazır giyim işletmelerinde giyim süsleme aşaması uygulamaları (İstanbul, İzmir, Konya, Adıyaman örneği)
Garment decoration stage applications in ready-made organizations (examples of İstanbul, İzmir, Konya and Adıyaman)
  1. Tez No: 218789
  2. Yazar: GÜLHAN ATLAMIŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAFİZE PEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırma, hazır giyim işletmelerinde giyim süsleme aşaması uygulamalarına yönelmekte ve bu konuyu problem olarak ele almaktadır. Araştırmada hazır giyimde giyim süsleme alanında karşılaşılan problemler konusunun seçimindeki amaç; giyim süslemenin, hazır giyim üretimindeki bir ürünü tamamlayan en önemli unsur olmasıdır. Giyim süsleme alanında karşılaşılan aksaklıklar ürünün kalitesini etkileyeceği için hazır giyim işletmelerindeki giyim süsleme aşaması uygulamaları incelenmeye değer görülmüştür.Araştırmanın evreni, Türkiye'deki hazır giyim işletmeleridir. Örneklemi ise, İstanbul, İzmir, Konya ve Adıyaman'da faaliyet gösteren hazır giyim işletmelerinden küçük ve orta ölçekli firmalar oluşturmaktadır. Bu firmalar örneklem grubunda bulunan İstanbul, İzmir, Konya ve Adıyaman illerindeki hazır giyim işletmelerinden tesadüfî yolla seçilen 60 hazır giyim işletmesine ulaşılmaktadır. Bir tarama modeli araştırması niteliği taşıyan bu çalışmada araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu kullanılmıştır.Araştırmanın birinci bölümünde; problem cümlesi, alt problemler, araştırmanın amacı, önemi, sınırlılıkları ve sayıltıları aktarılmıştır. İkinci bölümde; araştırmanın yöntemi, modeli, evreni, örneklemi, verilerin toplanması ve verilerin analizine yer verilmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümünde; konu ile ilgili literatür araştırmalarına yer verilmiştir.Araştırmanın dördüncü bölümünde; hazır giyim işletmelerinde giyim süsleme aşaması uygulamalarında kullanılan yöntem ve teknikler ile giyim süsleme konusunda karşılaşılan problemleri değerlendirmek için, hazır giyim işletmelerindeki konu ile ilgili kişilere anket formu uygulanmıştır. Anket sonucunda elde edilen bulgular ile bu bulguların yorumlarına bu bölümde yer verilmiştir. Araştırmanın son bölümünde ise, araştırma sonucu elde edilen hazır giyim işletmelerinde giyim süsleme aşaması uygulamalarında giyim süsleme yöntem ve teknikleri ile giyim süslemede karşılaşılan problemlerle ilgili bulgular doğrultusunda bir sonuca varılmıştır.Araştırmaya katılan işletmelerin giyim süsleme uygulamalarında yöntem olarak hem işletme bünyesinde elde veya makinede hem de gerek duyuldukça işletme dışında bilgisayarlı makinelerde ve evlere elde yaptırarak giyim süsleme aşaması uygulamalarını gerçekleştirdikleri gözlem ve görüşmeler sonucunda elde edilmiştir.Fason üretim yapan firmaların işletmelerinde stilist ve desinatör istihdamına ihtiyaç duydukları ve firmaların giyim süsleme uygulamalarında makineci, overlokçu gibi nakışçı, süslemeci şeklinde uzmanlaşmış bir ekibin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research directs to decoration/ornaments at readymade/confection phase applications and considers this subject as problem. The aim of selecting the problems that are coincidence at ornamentation phase of confection is ornamentation of clothes is the most important element that composes a product in readymade manufacturing. The defects that are met at ornamentation of clothes will affect the product quality so the applications at ornamentation phase at confection enterprises have been worth to examine.The universe of research is confection enterprises in Turkey. The sample are the small and medium scaled confection firms in Istanbul, Izmir, Konya and Adıyaman. Those 60 readymade firms that have been is sample group have been selected through coincidental way in Istanbul, Izmir, Konya and Adıyaman. This research has scanning model research qualification and an inquiry form that was arranged by the researcher has been used in this research.At the first section of the research; problem sentence, sub problems, the aim, importance, limitation and numerations of research have been transferred. At the third section of the research; the literature researches about the subject have been given place.At the forth section of the research; the method and techniques that are used at readymade ornamentation at readymade enterprises and the inquiry form has been applied to concern people at the ready made enterprises to evaluate the problems that are met at readymade ornamentation. The findings that are availed at the end of inquiry and the comments of those findings have been placed in this section. At the last section of the research, a conclusion have been occurred through findings in readymade ornamentation methods and techniques at ornamentation phase of clothes in confection enterprises and the problems that are met during those applications.At the end of observation and negotiations, it has been observed that the method at the ornamentation cloth applications of enterprises that are participated at the research are manual or with machine or if it is necessary to make them at the PC Controlled machines outside of the enterprise or making them by hand through dispersing to homes.It has been concluded that the firms which are operate as subcontractor are in need of deploying stylist and designator and they have no master team as machine operator, embroider, trimmer.