Askerlik hizmetinin iş sözleşmesine etkisi
The effect of military obligation to labor contract
- Tez No: 218812
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ MOLLAMAHMUTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Kanunla getirilen bir düzenleme olan askerlik ödevi nedeniyle işyerinden ayrılan işçiye, ödevin bitiminden sonra, başlıca geçim kaynağını sağlayan bir iş bulması ve mesleki faaliyetini devam ettirmesi güvencesinin verilmesi gerekir. Kanun koyucu bu hususta bazı tedbirlerin alınmasını gerekli görmüş ve işçilerin kanuni ödevler sonucu işyerlerindeki menfaatlerinin bozulmaması için bir takım hükümler getirmiştir. Bunlardan biri de İş K.md.31/son'da yer alan akit yapma yükümlülüğü ile İş K.md. 31/I'deki iki ay askıda kalacağı yönündeki hükümdür.Askerlik Hizmetinin İş Sözleşmesine Etkisi isimli bu çalışmamızda, 4857 sayılı yeni iş Kanunu md. 31'de yer alan ?askerlik ve kanundan doğan çalışma? hükmü incelenmiştir. Konu, Bireysel İş Hukuku açısından ele alınarak incelenmiş, Toplu İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku açısından askerlik hizmetinin iş sözleşmesine etkisi ele alınmamıştır.Çalışmanın ilk bölümünde askerlik hizmeti konusuna değinilmiştir. İkinci bölümde askerlik nedeniyle işten ayrılanların iş sözleşmesinin durumu uzun süreli ve kısa süreli askerlik yönünden incelenmiş ve son bölümde işverenin askerlik nedeniyle işinden ayrılan işçi ile iş sözleşmesi yapma yükümlülüğü ile iş sözleşmesi yapma zorunluluğunun hükümleri üzerinde durulmuştur.Anahtar Kelimeler :1. Askerlik2. İş sözleşmesi3. İş güvencesi4. Askıda kalmak5. Yükümlülük
Özet (Çeviri)
The employee who quits working due to military obligation as an order of act should have confidence of finding a job to carry on with his occupation ensuring his main living supplies after the end of his duty. The law-maker considered the necessity of taking some precautions in this situation and bring out a few rules in which the employees? rights in the work place were not to be lost due to the obligations. One of these rules is that paragraph 31/last of Labor Law is the obligation of labor contract and the other is that paragraph 31/I of Labor Law is the suspense in a period of two months.In this study, in which we named as `The Effect of Military Obligation to Labor Contract?, paragraph 31 of new Labor Law -issue 4857- which indicates the regulation `service due to military obligation and law? was researched. The subject was researched concerning the view of Personal Labor Law, but the effect of military obligation to Labor Contract concerning `The Collective Labor Law and The Social Security Law? was not examined.In the beginning part of this study, the subject of military obligation was stated. In the second part, the position of the employees? labor contract who quit working due to longterm and shortterm military service. Finally, the liability of the employer which was based on the new labor contract of the employee defined above and the rules of labor contract?s necessities were emphasized.Keywords :1. Military Obligation2. Labor Contract3. Confidence of finding a job4. The Suspense5. Necessity