Türkiye'de ramazan ayı bağlamında reklam ve kültür ilişkisi
Advertisement and culture relationship in terms of the ramadan period in Turkey
- Tez No: 218842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEBİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Reklamcılık, Sosyoloji, Folklore, Advertising, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Çağdaş değerlerin üretim ve tüketimini tetikleyen en büyük etkenlerden biri, kitle iletişim araçları yani medyadır. Medya hem kültürel ürünleri kullanan bir araç, hem bu ürünleri kitlelere ulaştıran bir aracı olması itibariyle Halk Bilimi çalışmaları için incelenmesi geren önemli bir alandır. Reklamlar ise medyanın ticari yönünün en temel kullanım alanıdır.Küreselleşmenin beraberinde getirdiği popüler kültür sonucu, medya ve reklamcılık, dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye' de de önem arz eden bir koldur, büyük değişimlerin yaşandığı bir alandır. Bugünün değişen global ortamında bütün organizasyonlar rekabet avantajı elde etmek ve marka yaratmak için yeni yollar aramaktadırlar. Bunu yaparken de bilimin birçok dalından faydalanmaktadırlar.Reklamın temel amacı; hedef tüketicilere bir ürün veya bir hizmeti duyurmak, ürüne, markaya, işletmeye karşı tüketicilerde olumlu bir eğilim oluşturmayı sağlamaktır. Diğer bir deyişle reklam, doğrudan satış ya da kar sağlamayı kolaylaştırmaya yönelik iletişim kurmaktır. Buna göre reklam; hedef tüketiciyi, reklamı yapılan ürünün ya da hizmete ilişkin farkında olmamaktan olmaya, reklam mesajını anlamaya, önerilen satış vaadini kabul ile satın alma arzusu yaratarak hedef tüketicileri satın alma davranışına yöneltmeyi amaçlar. Bunun için de kültürel ve geleneksel birçok imgeden faydalanır.Bu çalışmada, reklam, markalaşma, kültürel ve geleneksel değerlerin kullanımıyla ilgili yapılan teorik çalışmalar, literatür araştırmaları sonucu elde edilen bilgiler doğrultusunda açıklanmıştır. Önemli bir geleneksel ve kültürel değer olan ve tüketim kültürüne önemli katkısı bulunan Ramazan ayı baz alınarak, bir içerik analizi uygulaması yapılmıştır. Çalışma 2006 ila 2006 yıllarındaki ramazan aylarında yapılan reklamlar arasından derlenen örneklemler üzerine uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the important factors that triggering production and consumption of modern values is mass media, meanly media. Media is both an instrument that uses cultural instruments, also is an important study area for Folk Science as being an instrument that clocks products to people. Advertisements are the main usage area of media?s commercial aspect as well.Changings have reached fast and unexpected size, so that protecting, increasing market share by traditional marketing understandings and applications, and finding new markets and taking advantage of competition is nearly impossible in this dynamic area.The result of the popular culture that globalization brings, media and advertising became an important sector in which big changings take place, both in Turkey and rest of the world. In today?s changing global area, all organizations are seeking new ways in order to attain competition advantage and create brands. While doing this, they benefit many branches of science.The main goal of an advertisement is to announce a product a service to target consumers and to provide positive tendency to brand, product and company. In other words, advertisement is connection towards to simplify directly sales and making profit. According to this, advertisement is aiming for channeling target consumer to realize the product or service, to understand the idea of advertisement and to pointing people to buying behavior by creating purchasing demand. For doing this, they take advantage of many simulacrum both cultural and traditional.In this study, advertising, branding, theoretical studies about usage of cultural and traditional values are examined by the results of literature review. A content analysis has applied that based on Ramadan which is an important traditional and cultural value, contributes to consumption culture. The study has implemented over a sample of advertisements that collected from the newspapers in the period of 2000-2006 years, month of Ramadan.