Nietzsche felsefesi, modernizm, ahlak ve immoralizm
Philosophy of Nietzsche, modernism, morality and immoralism
  1. Tez No: 218843
  2. Yazar: DEMET KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM SARIKAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tezin amacı; Nietzsche'nin ahlak anlayışını ayrıntılı olarak ele alarak, Nietzsche'ye yöneltilen immoralist suçlamasının gerekçelerini ortaya koymak ve sonuçta Nietzsche'nin bir immoralist olup olmadığını değerlendirmektir. Nietzsche'yi anlayabilmek için, çalışmaya, onun felsefeye ve filozofa bakışını ele alınarak başlanmıştır. Daha sonra, Nietzsche felsefesinin temel kavramları olan, ?güç istemi?, ?décadence?, ?nihilizm?, ?Tanrı'nın ölümü?, ?sonsuz dönüş?, ?üstinsan? kavramları tek tek ele alınarak açıklanmıştır. Çalışmada, Modernizm kavramının açıklanmasına da yer verilmiştir. Nietzsche, modernizme ve modernizmin ahlak anlayışına karşı çıktığı için, çalışmada, modernizmin kavramsal çerçevesi kadar, ahlak anlayışlarına da değinilmiştir. Nietzsche, tarih boyunca görülen iki tür ahlak olduğundan bahseder. Bunlar; sürü(köle) ahlakı ve efendi ahlakıdır. Ahlak, çoğu insanın inandığı gibi, doğaüstü kaynaklardan insana gelmiş değildir. Ahlak, insanlar tarafından oluşturulmuş bir yorumdur ve Nietzsche'ye göre bu yorum, yorumu yapan insanın doğası ile birebir ilişkilidir. İnsanlar arasında bir eşitlikten söz edilemeyeceğini savuna Nietzsche'ye göre insanlar, güçlü ve güçsüz olmak üzere farklı doğalara sahiptir. Ahlak, farklı doğadaki insanların, realiteyi farklı perspektiflerden değerlendirmesi sonucunda oluştuğu için, birden fazla değerlendirme biçimi vardır ve bu çok doğaldır. Sürü ahlakı, sürünün kendini korumaya yönelik ihtiyaçlarından doğmuş, ancak zamanla kutsallaştırılarak, insanı aşan bir konuma getirilmiştir. Sürü içinde kaldığı sürece doğal olan sürü ahlakı, Nietzsche'ye göre sürü dışındaki güçlü insanları da baskı altına almaya çalışınca, tehlikeli olmaya başlamıştır. İnsani içgüdüleri, gerçek yaşamı yok sayarak, insanlar üzerinde çöküşe neden olan bu ahlak, yok edilmelidir. Nietzsche, sürü ahlakına bu şekilde karşı çıkar ve onun, ortadan kaldırılması gerektiğini savunur. Bu noktada Nietzsche immoraisttir. Mevcut olan ahlaka karşı çıkar ve onu yıkmak ister. Ancak onun immoralizmi yeni değerler oluşturabilmek için gerekli bir aşamadır. Varılmak istenen son nokta, değersiz bir yaşam değildir ki Nietzsche'ye göre, insanın olduğu yerde değerlendirme kaçınılmazdır. O halde Nietzsche felsefesinde immoralizm, üstinsanın önünü açmak, ona, yeni değerler oluşturabilmek için gerekli ortamı sağlamak için zorunlu olan bir süreçtir.Anahtar Sözcükler1.Ahlak2.Modernizm3.Nihilizm4.İmmoralizm5.Üstinsan
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to show deeply the philosophy of Nietzsche on morality, to analyze the reasons of the claims that he is an immoralist and as a result to evaluate whether he?s an immoralist or not. To understand Nietzsche, firstly his look to philosophy and philosophers is studied. Next, Nietzsche?s basic conceptions; the will to power, decadence, nihilism, perspectivism, the death of god, the principle of eternal return and overman (übermensch) is studied and explained one by one. On the study; the explanation of modernism has also taken place. As well as the conceptional view, Nietzsche?s philosophy on morality is mentioned because he is against modernism and modernism?s moral understanding. Nietzsche discusses that two moral views occur during history. These are slave morality and master morality. On the contrary to people believes, morality did not come from divine sources. Morality is a man made value and according to Nietzsche this comment is related to the man?s nature that made it. According to Nietzsche who claims that men are not equal, people have different natures as strong and weak. Morality has more than one explanation because it is occurred by the comments of different perspectives of men with different natures and it is very natural. Herd morality appeared from the needs to protect the men but in time become divine and been over a singe person. According to Nietzsche, although it is natural if it is stable inside, herd morality became dangerous when it stresses and pressures on the strong. This morality which causes decadence of men and ruling out humane instincts and real life must be annihilated. Nietzsche comes out against slave morality on this hand and thinks that it must be countered. At this point Nietzsche is an immoralist. But his immoralism is a necessary milestone to compose new values. The final aim is not an insignificant life due to the fact that according to Nietzsche where man exists evaluation is unavoidable. Therefore, immoralism at Nietzsche?s philosophy is an obligatory process to provide a new way to overman (übermensch) and to prepare him a required atmosphere for composing new values.Key Words1.Morality2.Modernism3.Nihilism4.Immoralism5.Overman (übermensch)