Cidde olayları münasebetiyle basında çıkan haberlerin değerlendirilmesi
Misguiding of Cidde the event by means media
- Tez No: 218846
- Danışmanlar: PROF. DR. HALE ŞIVGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bir İslam Devleti olan Osmanlı Devleti için ?Kutsal Topraklar? olarak ifade edilen Mekke, Medine ve Taif'le beraber, Hicaz idari taksimatı içerisinde yer alan Cidde'nin hâkimiyeti Osmanlı Devleti'nde Kutsal yerlerin hâkimiyetinin meşrutiyeti idi. Üç dinin çıkış noktası olan bu bölge Hıristiyanlar ve Yahudiler için de bu yönüyle önem arz ediyordu.Yönünü Doğu'ya; İslam uygarlıklarına çeviren Yavuz Sultan Selim, Memlüklerden Mısır'ı almakla birlikte Mısır'ın idari taksimatında yer alan Cidde de Havalisinde de hâkim olmuştu. Aynı zamanda hilafeti de devralan Yavuz Sultan Selim bu itibarla Kutsal yerlerin ve İslam'ın da hakimi olmuştu.Hac yolu güvenliği Medine'nin inşası ve onarımı, Kutsal Yerlerin (Kâbe) bakımı gibi hususlarda hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan Osmanlı Devleti bu, tarihin en önemli stratejik noktasına Avrupa Devletleri'nin göz dikmesine engel olamamıştır.15 Temmuz 1858 tarihli Cidde isyanlarına ilişkin olarak Konsoloslarına yapılan saldırıyı Osmanlı Devleti'nin aldığı önlemlere rağmen büyüten İngiliz ve Fransız hükümetleri basın aracılığıyla da olayı saptırıp dünya kamuoyunu ilgilendiren bir mesele haline getirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Control of Jeddah, which is included in the Hejaz administrative allotment together with Mecca, Medina and Taif, which are expressed as ?the Holy Land? by the Islamic Ottoman Empire, was constitutional in Ottoman Empire as the control of holy places. This location, birth place of all three religions, was also important for Christians and Jews from this aspect.When Selim I the Brave, who turned his direction towards the East, to Islamic civilizations, seized control of Egypt from the Mameluke, he had also taken control of Jeddah and vicinity which were in the administrative allotment of Egypt. Selim I the Brave also took over the caliphate and with this prestige, he became the ruler of Holy lands and Islam. Ottoman Empire spared no sacrifice in issues like security of Haj route, construction and repair of Medina, and maintenance of Holy Places (Kaaba), however, it could not prevent European States from setting their eyes on this most strategic point of history.Against all measures taken by the Ottoman Empire, British and French governments have exaggerated the attack made to their Consuls in relation to Jeddah uprising of July 15, 1858 and misguiding the event by means of media, they have turned it into a matter of international public.