Türk Hukukunda toplu işçi çıkarma
The collective redundancy in Turkish Law
  1. Tez No: 218847
  2. Yazar: İŞTAR CENGİZ URHANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ MOLLAMAHMUTOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Türk Hukukunda toplu işçi çıkarma kurumu, 22.05.2003 tarihinde kabul edilen ve aynı tarihte yürürlüğe giren 4857 sayılı İş Kanununun 29. maddesinde düzenlenmiştir. İşçilerin topluca işten çıkarılmaları hususunu belli bir usule bağlayan madde hükmünde; hangi hallerin toplu işçi çıkarma olarak kabul edileceği ve toplu işçi çıkarmak isteyen işverenin uyması gereken prosedür de yer almaktadır. Türk Hukukunda, İş Kanunlarında toplu işçi çıkarmanın hangi hallerde ve hangi şartlar altında gerçekleştirileceği düzenlenmiş buna karşılık kavramsal bir tanım verilmemiştir. Gerek Avrupa Birliği düzenlemeleri, gerek Mukayeseli Hukuk ve gerekse Türk Hukukundaki düzenlemeler göz önüne alındığında toplu işçi çıkarma kavramını; belirli sayıda işçinin, aynı işten çıkarma kararının uygulanması kapsamında, ekonomik nitelikteki aynı nedenle işten çıkarılması şeklinde tanımlamamız mümkündür. Toplu işçi çıkarma kavramının unsurları ve hukuki niteliği belirlenirken, işçilerin toplu olarak işten çıkarıldığı fakat buna rağmen toplu işçi çıkarma oluşturmayan hallerin de tespit edilmesi önem kazanmaktadır. Toplu işçi çıkarma yoluna başvuran bir işverenin uyması gereken prosedür, sözkonusu prosedüre aykırı davranışı ve bu aykırılığa uygulanacak yaptırım da toplu işçi çıkarma konusunun çözüme kavuşturulması gereken meseleleri arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The collective redundancy in Turkish Law is regulatedunder article 29 of Labour Law dated 22.05.2003 and numbered 4857. This provision setting a specific procedure for collective redundancy, states also the cases which can be regarded as collective redundancy and the procedure that should be followed by the employer t olay off workers collectively. Although collective redundancy is laid down in Turkish legislation with respect to conditions of collective redundancy, a conceptual definition has not been provided. Regarded all legislation, comparative law and Turkish legislation on the topic, collective redundancy can be defined as laying off a number of workers for economic reasons under a collective redundancy decision. While describing the elements and legal character of collective redundancy. It is important also to set the situations that can not be considered collective redundancy in the sense of legal character of this institution although apparently there are a number of workers laid off. The procedure of collective redundancy, violation of this procedure and the sanction of this violation should be mentioned among the issues that need to be examined.