Sinema filmlerinde şiddet içeriğinin yeniden üretilmesi
Reproduction of violence content in movies, master thesis
  1. Tez No: 218863
  2. Yazar: SELÇUK TEMEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. HALE KÜNÜÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, şiddet olgusunun sinema filmlerinde yeniden üretimini ve bu üretim sürecinin nasıl gerçekleştiğini Quentin Tarantino filmleri üzerinden ortaya koymaktır. Sinema filmlerinde şiddetin yeniden üretim süreci, estetize etme ve manipülasyon kavramları çerçevesinde değerlendirilmiştir.Çalışmada Quentin Tarantino'nun Reservoir Dogs, Kill Bill Vol. 1 ve Kill Bill Vol. 2 filmlerinin çalışma için belirlenen sahneleri, Gerard Genette'in Anlatıbilim kuramı çerçevesinde öykü, öyküleme ve anlatı başlıkları kapsamında göstergebilimsel bir çözümleme yöntemi ile çözümlenmiştir.Film çözümlemeleri sonucunda, sinema filmlerinde görüntüyü oluşturan estetik öğeler yardımıyla şiddetin estetize edildiği, estetize etme işleminin sonucunda şiddetin manipülasyona uğradığı ve böylece şiddetin yeniden üretildiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to define the reproduction of violence content in movies and to show the reproduction process by evaluating Quentin Tarantino films. The reproduction process of violence is evaluated considering the aesthetization and manipulation concepts.In the study, the selected scenes of Quentin Tarantino?s ?Reservoir Dogs, Kill Bill Vol. 1 ve Kill Bill Vol. 2? movies were analyzed regarding the ?Narratological Theory? of Gerard Genette, consisting story, narration and recital topics. The semiological analysis was used.As a result of the semiological analysis, it is determined that violence is aesthetized using aesthetic components which forms the image, and manipulated, therefore violence is reproduced.