Avrupa Birliği - Arnavutluk ilişkilerinin Avrupa Birliği Hukuku çerçevesinde değerlendirilmesi
The relations between Albania and the European Union in the frame of European Union Law
  1. Tez No: 218862
  2. Yazar: JONİDA BEGAJ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BANU ŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
?Arnavutluk ? AB İlişkileri Hukuki Bakımından Değerlendirilmesi? isimli tezin amacı AB ? Arnavutluk ilişkilerine kısa bir bakış attıktan sonra onların değerlendirmesini yapmaktır. Avrupa Birliğin temeli II. Dünya Savaşından sonra, 1950 yılında atıldığı için tezin kapsadığı zaman dilimi II. Dünya Savaşı ve sonrasıdır.Arnavutluk Avrupa'nın içinde olduğu halde, bir taraftan büyük güçlerin yönlendirilmesi doğrultusunda ve diğer taraftan kendi hükümetinin kararı sonucunda Avrupa Birliğinden uzak kalmıştır. Ancak diktatörlük rejimin bitiminde AB'ye doğru ilk adımları atabilmiştir.Ancak Arnavutluk ? AB ilişkileri incelerken diğer Balkan ülkelerinin durumuna da değinmek kaçınılmazdır. Balkanlardaki devamlı istikrarsızlıklar sürekli AB'nin dikkatini çekmiştir. Bu istikrarsızlıkların taraflardan biri çoğu kez Arnavutluk ve Arnavutlar olmuştur. AB Arnavutluk'un da dahil olduğu beş Batı Balkan ülkesi için tasarladığı ortak politikanın amacı Balkanlardaki istikrarsızlığı ortadan kaldırmak ve barışı kurmak. Bu politika doğrultusunda İstikrar ve Ortaklık Süreci başlatılmıştır ve Avrupa Entegrasyonunu amaçlayan İstikrara ve Ortaklık Anlaşmaları imzalanmaktadır.AB ? Arnavutluk ilişkilerinin en önemli hukuki dayanağı İstikrar ve Ortaklık Anlaşmasıdır ve nedenle bu tezde bu anlaşmanın hukuki niteliği ve içeriği geniş bir şekilde incelenmektedir.Ayrıca İstikrar ve Ortaklık Raporların incelenmesinden, İstikrar ve Ortaklık sürecinin tatmin edici bir şekilde geliştiği ve ilerlemeler yavaş olduğu halde doğru yönde oldukları anlaşılmaktadır.İstikrar ve Ortaklık Anlaşmasının getirdiği yükümlülükleri yerine getirmek için Arnavutluk bütün tedbirleri almıştır ve gereken reformları gerçekleştirmektedir. İstikrar ve Ortaklık Anlaşması AB katılımı konusunda açık bir vaat içermemesine rağmen, Avrupa Birliği, Batı Balkan ülkelerine karşı katılım konusunda olumlu yaklaşımını sürekli dile getirmiştir.Bütün zorluklara rağmen Arnavutluk AB'ye girmek için bütün çabalarını göstermektedir. AB'ye girmek onun için diktatörlük ve istikrarsızlık ile geçen bir dönemin sonu ve gelişmeyi ve ilerlemeyi umduğu yeni bir dönemin başlangıcı olacaktır.Anahtar Sözcükler1.Arnavutluk ? Avrupa Birliği2.Ortaklık Hukuku3.İstikrar ve Ortaklık Anlaşması4.İstikrar ve Ortaklık Süreci5.Bölgesel Yakınlaşma
Özet (Çeviri)
Called ?The Relations Between Albania And The European Union In The Frame Of European Union Law?, this thesis`s aim is to evaluate the relationships between Albania and EU after taking a brief look at this relations. As the foundation of EU was laid after the Second World War, in 1950, this thesis contains the Second World War and postwar period.Although Albania is located in the European Continent, as a result of great power?s orientation on the one hand and its own gowernment?s decision on the other hand it kept away from EU. It could take first step towards EU only then the dictatorship regime ended.While we are examining relations between Albania and EU, it is inevitable to mention on situation of Balkan States. The continuous instability in the Balkans had always attracted the attention of EU. Most of the time one of the parts of this instability was also Albania and Albanians. The purpose of the common policy which EU developed for five countries of Western Balkan including Albania was to resolve problems of insatability and to establish peace in this region. In accordance with this policy Stabilisation and Association Process was started and Stabilisation And Association Agreement aiming at European Integration was signed.As the most important legal basis of the relations between Albania and EU, the Stabilisation And Association Agreement?s content and juridical character has been examined detaily in the thesis.Also Stabilisation and Association Reports inform that the Stabilisation And Association Process has been advanced slowly but in right direction in a satifactory way.Making necessary reforms in many fields, Albania has taken all steps to fulfill the obligations of Stabilisation And Association Agreement. In spite of that Stabilisation And Association Agreement do not contain an open commitment about european membership of Albania EU has stated constantly in its possitive approach to membership of Western Balkan states.Despite all the difficulties Albania has been making possible every effort to join the European Union. Joining EU for Albania means the end of a period lived under the dictatorship regime and instability and the beginning of a new period where Albania hopes to improve and developKey Words1.Albania ? European Union2.Association Law3.Stabilisation And Association Agreement4.Stabilisation And Association Process5.Regional Approach