18. yüzyılın ikinci yarısında Osmanlı esnafı (İstanbul ve Bursa örnekleri)
Ottoman artisans in the second half of the 18th century (samples of İstanbul and Bursa)
  1. Tez No: 218864
  2. Yazar: MİYASE KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 343
Özet
Bu çalışmada 18. yüzyılın ikinci yarısında farklı iki şehirde (İstanbul ve Bursa'da) Osmanlı esnafının dönemin sosyal ve ekonomik olayları karşısında takındığı tutum incelenmiştir. Farklı üretim faaliyetlerinin yoğunlaştığı bu iki şehirde esnaf teşkilat yapısı, devletle ilişkileri, Avrupalı tüccarların artan faaliyetleri karşısındaki tutumları, savaş ve toprak kayıplarıyla birlikte günden güne artan vergi yükümlülükleri, ellerindeki sermayenin miktar ve nitelikleri gibi konular ele alınmıştır. Makro ölçekte arka plana 18. yüzyıl Osmanlı Devleti'nde sosyal ve ekonomik hayat koyularak mikro planda İstanbul ve Bursa'da faaliyet gösteren şehirli üretici kesimin faaliyetleri üzerinde durulmuştur. Görülen manzara Osmanlı loncalarının çok genel ifadeler kullanılarak tanımlanmak yerine dönem ve mekânı dikkate alarak incelenmesi gerektiğidir. Şehirlerin kendine has karakterleri ve yoğunlaştıkları üretim faaliyetleri esnaf loncalarının yapılarını ve esnafın tutum ve davranışlarını etkileyici faktörler olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study in two different Ottoman cities, İstanbul and Bursa, the manner of the Ottoman artisans are investigated in view of the social and economic facts of the second half of the 18th century. In these two cities where different economic activities are carried out, the structure of Ottoman guilds, artisans? relations with the state, their reactions in view of European traders, artisans? increasing tax burden day by day, value of their capital are some of the subjects of this thesis. On the basis of macro criterion of 18th century Ottoman social and economic life, the activities of İstanbul and Bursa artisans are analysed. The photo of the scene is that Ottoman guilds are not evaluated by generalizations, instead of this, they should be looked over in accordance with the time period and location. The characteristics and economic activities of the cities are effective factors on the manner of artisans and the structure of the Ottoman guilds.