Ekber Şah döneminde Hindistan'da dini hayat
Religious life on the period of Ekber Sah in India
  1. Tez No: 218876
  2. Yazar: SİNAN YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Tarih, Religion, Sociology, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tarih boyunca coğrafi konumu itibariyle devletlerin üzerinde hakimiyet mücadelesi verdiği ve birçok sömürge altına giren Hindistan'a Ekber Şah döneminde çeşitli alanlarda birçok yenilikler getirilmiştir. Ekber Şah ile birlikte gerek siyasî gerek ekonomik gerekse de dini alanda Hindistan'da yeni uygulamalar başlatılmış, Hint-Türk toplumunda uyguladığı yöntemlerle ve toplumda, eşitlik ilkesiyle sağladığı siyasî birlikle sonraki Türk hükümdarlarına örnek teşkil etmiştir. Ekber Şah'ın yapmış olduğu bu uygulamalar Hint-Türk İmparatorluğuna altın yıllarını yaşatmış olmasından dolayı önem arz etmektedir.Hindistan tarihinde önemli bir yere sahip olan Ekber Şah, reformları ve takip ettiği dinî siyaset ile ses getirmiş, ?Din-i İlâhî? adını alan eklektik bir din kurmuştur. Gerçekleştirdiği faaliyetler hem halk hem de âlimler arasında tepki gördüğü gibi taraftar da bulmuştur. Bu uygulamaları ile İslam uleması ile karşı karşıya gelmiş büyük tepkilere sebep olmuştur. Gerçekleştirdiği inkılaplar ile Hindistan'da bir çığır açmıştır.
Özet (Çeviri)
During the time of Ekber Sah, there have been many reforms in various in India, a county which, due to its geographical location, many goverments have tried to dominate and many have successfully colonized throughout history. with Ekber Sah, there were new practices that began in India, whether it be political, economic or religious; the emplementation methods of these practices in the Hindu-Turkish community and the equality principle within the community provided political unity and set an exaple for future Turkish rulers. The practices enforced by Ekber Sah are considered significant because it resulted in the Hindu-Turkish Emperorship it`s golden years.Ekber Sah, who holds an importan part in India`s history and has made his voice heard with his reforms and the religious politics he followed, created an eclectic religion named `Dini-i Ilahi` with the actions that he executed, he ecperienced reaction among the public and the savants, resulting in great repercussions. With the revolution that he actualized, a new era had begun in India.