Sansür kavramı çerçevesinde iliştirilmiş gazetecilik
Embedded journalism around the censorship concept
  1. Tez No: 218877
  2. Yazar: NERGİS ÖZGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
İletişim çağı olarak anılan yüzyılda gelişen ve değişen medya teknolojileri ile birlikte savaşlarda da farklılıklar görülmeye başlanmıştır. Bu yüzyıl, ?medya savaşları? kavramını literatüre kazandırırken, harekatların etkinliği de bu platformda değerlendirilmektedir. Savaşlar, bir yandan uzak menzilli füzeler ve çatışmalarla, diğer yandan da medyanın etkinliği kullanılarak psikolojik harekatlarla sürdürülmektedir. İletişim özgürlüğünün en büyük öncüsü ve destekçisi olarak görülen ABD'nin, demokrasi savaşı adı altında Irak'a düzenlediği işgal, bu tür harekatların zengin örneklerini içinde barındırmaktadır. Ancak ABD'nin harekatına destek olmak ve kamuoyuna savaşı meşru kılmak amacı ile kullandığı, medyaya uyguladığı sansür, basın özgürlüğü konusunda yerinde saydığını göstermektedir. Uyguladığı iliştirilmiş gazetecilik pratiği, ABD'nin iletişim özgürlüğüne bakışı ile ilgili fikir vermektedir.ABD, medya aracılığı ile yaydığı söylemlerle, terörün ve kitle imha silahlarının dünyayı tehdit ettiğine dair kamuyu ikna ederek, Irak operasyonunu meşrulaştırmıştır. İşgal sırasında, medyayı propaganda aracı olarak kullanmış ve manipüle etme konusunda başarılı sonuçlar almıştır.Ancak daha vahim olan, iliştirilmiş gazetecilik pratiğinin, demokrasi ve özgürlüklerin öncüsü olarak kendini dünyaya kabul ettirmiş bir ülke olan ABD tarafından uygulamaya konulmuş olmasıdır. ABD'nin bu pratiğin uygulamaya geçirilme sebebini, gazetecilerin güvenliğini ve sağlıklı enformasyon akışını sağlamak olarak açıklaması da bir sorunu ortaya koymaktadır. Bu durum, sansürü Aydınlanma Çağı'ndaki ön denetim anlamı ile kullanan bir ülkenin, buna rağmen, iletişim özgürlüğünden yana görünmesi yanılgısını beraberinde getirmektedir. Ancak unutmamak gerekir ki ülkelerin uygulamaya koydukları pratiklere bakarak iletişim özgürlüğü platformları görülebilmektedir. Sadece çağdaş, demokratik, öndenetim uygulamasını reddeden ortamlarda iletişim özgürlüğünden söz etmek mümkündür. İliştirilmiş gazetecilik uygulaması da ABD'nin, aksi görünse de, Aydınlanma Çağı'ndan bu yana iletişim özgürlüğü konusunda yol kat edemediğinin ispatıdır.Anahtar Sözcükler1.İliştirilmiş Gazetecilik2.ABD3.Sansür4.Propaganda5.Savaş
Özet (Çeviri)
Today?s century is called as communication century and together with the developing and changing media technologies the warfare is changed. This century added a new vocabulary ?media wars? to the literature and with the effectiveness of the military operations is evaluated in that platform. The warfare is conducted with the long range ballistics missiles as well as armed conflicts and carried on with the Media?s power of psychological operations. USA who is a big supporter of freedom of telecommunication is conducting an invasion in Iraq in the name of democracy is containing great examples of these kinds of operations. However the implementation of censorship to the media by the USA who is also using the media to find support from the community and trying to show the invasion legal shows us that they haven?t got so much progress on the freedom of media. The embedded journalism example is giving us an idea of how USA is looking to the freedom of communication.USA convinced the community and made the operation legal in Iraq by spreading the words that the terror and weapons of mass destruction is threatening the World. They used the media as a propaganda weapon and succeeded getting results on manipulating.But the worst thing is the embedded journalism practices are conducted by USA who is succeeded on convincing the World that they are the frontier of democracy and freedoms. They are explaining these practices are for journalists? security as well as the healthy information flow but this is also showing us an issue. This situation comes up with a delusion that a country using the censorship implementations as a pre audit in the illumination century and seems to be supporting the freedom of communication. However it is obvious that a countries freedom status can be observed with looking their implementation practices. We can only talk about telecommunication freedom where the community is pure democratic, modern and refuses to use pre audit implementations. However USA seems to be opposite they haven?t got progress on the telecommunication freedom since from the illumination century whose proof is the embedded journalism practices.Keywords1.Embedded Journalism2.USA3.Censorship4.Propaganda5.Warfare