Atık peyniraltı suyunun biyoteknolojik olarak değerlendirilmesi ve laktik asit üretimi
Biotechnological utilization of whey waste for lactic acid production
  1. Tez No: 21889
  2. Yazar: ŞENER TULUMOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ BEYATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırmada atık bir madde olan peyniraltı suyunun laktik asit üretiminde kullanımı araştırılmıştır. Çalışmada 14 adet laktik asit bakterileri, peyniraltı suyundan hazırlanan 4 farklı besi ortamlarına inöküle edilip, oluşturdukları laktik asit üretim miktarları saptanmıştır. Katkı maddeleri ilave oranına göre asit üretimi artış göstermiştir. En yüksek laktik asit üretimi dördüncü besi ortamında Lactobacillus bulgaricus925 ve Lactobacillus leic- hmannii768 kültürlerinde 10 g/100 mi saptanmıştır. En düşük asit üretimi Streptococcus thermophi lus 1 arda saptan mıştır. Lactobacillus tür ve suşlarınm Streptococcuslara kıyasla daha fazla asit ürettikleri gözlenmiştir. Bilim kodu : Biyoloji (5000001)
Özet (Çeviri)
In this research, possibilities of using whey for lac tic acid production was investigated. Fourteen lactic acid bacteria were inoculated to four different whey medium and the amount of lactic acid produced in these medium were calculuted. Acid production were increased with the incre asing additionul compounds. Highest acid production were estimated in Lactobacillus bulgaricus925 and Lactobacillus leichmannii76B.Both cultures in the medium number 4 were produced 10 g/100 ml lactic acid. Lowest acid production was calculated in Streptoccoccus thermophi lus culutres. Result also showed, that speices and straim of Lactobacil lus were higher acid production than the Streptococcus bacteria. Science code : Biology (5000001) Key words : The production of Lactic Acid from Whey. Page number : 51 Adviser : Yavuz BEYATLI II