Çeşitli hasta kültürlerinde Bacteroides türlerinin tesbit edilmesi
Isolation of strains of Bacteroides in various patients cultures
- Tez No: 21890
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜVEN URAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÇEŞİTLÎ HASTA KÜLTÜRLERİNDE BACTEROİDES TÜRLERİNİN TESBİT EDİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Emine BAYRAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 1992 ÖZ Çalışmamızda Gülhane Askeri Tıp Akademisi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Laboratuvarlarına gelen ve polikliniklerde hasta başında alınan 407 hasta materyali incelenmiştir.Bu inceleme sonucunda değişik hasta materyallerinden toplam 31 Bacteroides izole edilmiştir. Toplam 31 Bacteroides izolasyonunun 10'u tiplendirilebilmiş ve 21' i de tiplendirilemeyen Bacteroides izolasyonu olarak değerlendirilmiştir. Bu 10 Bacteroides; 1(% 3,22) B. egger- thii, 2(% 6,46) B. multiacidus, 4(% 12,90) B_._ capillosus. l(% 3,22) B. ruminicola s u b s p. brevis, l(% 3,22) Non-fermen tatif Bacteroides Grjıb_u ve 1(% 3,22) B. fragilis subsp. caccae olarak dağılmıştır. Bacteroides türleri içerisinde en fazla B. capillosus'u n. 2 boğaz, l gaita ve l abseli diş olmak üzere toplam 4 izolasyonu gerçekleşmiştir. B. multiacidus 2 izolasyonla B. capillosus'dan sonra en fazla izole edilen Bacteroides olmuştur. Bu araştırmada Bacteroides izolasyonu, Bacteroides Bile Esculin Ağar (B.B.E.A.) ve Streptomycin-Vancomycin Kanlı Ağar (S-V-K.A.) anaerop koşullarda kullanılarak gerçekleştirilmiştir. I
Özet (Çeviri)
ISOLATION OF STRAINS OF BACTEROIDES IN VARIOUS PATIENTS CULTURES (M.Sc. Thesis) Emine BAYRAK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JUNE 1992 ABSTRACT In our study, 407 samples obtained from patients who applied to the outpatient clinics of Giilhane Military Medicine Academy were cultured. The samples were taken from the patients during their examination at the outpati ent clinics. These samples were cultured in the laborato ries of Department of Microbiology. In this study a total of 31 Bacteroides strains was isolated from the samples taken. Of these 31 Bacteroides strains, 10 were typed and the other 21 strains were evaluated as non-typed Bacteroi des strains. Among these 10 Bacteroides strains there were 1(3,22 %) B.eggerthii, 2(6,46 %) B. multiacidus, 4(12,90 %) B. capillosus, 1(3,22 % ) B_. ruminicola subsp. brevis, 1(3,22 %) Non-Fermentatif Bacteroides Group, 1(3,22 %) B. f ragilis subsp. caccae strains. B_. capillosus isolated in 2 throat, 1 feces and 1 tooth abscess cultures ranks the first among all the strains of Bacteroides in our study. B.multiacidus comes the second with 2 isolations after B. capillosus, Isolations of Bacteroides strains were carried out under anaerobic conditions in the culture media using Bacteroides Bile Espulin Agar (B.B.E.A.) and Blood Agar of St re ptomycia -Vancomycin. II