Türkiye'deki öğrencilerin işletme alanında yüksek lisans almak amacıyla abd'ye gönderilme nedenleri ve ABD' de ve Türkiye'deki işletme programlarının kıyaslanması
The reasons for the turkish students in Turkey being sent to the USA to receive mba education there and the comparisons of MBA programs in Turkey with the MBA programs in turkey
  1. Tez No: 218907
  2. Yazar: ZEYNEP BİLGE ÖZKAN KILINÇEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. S. SERAP YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Araştırmada, Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye' deki MBA programları, dersler, derslerin içerikleri, kredileri ve okulların yıllık ücretleri bakımından karşılaştırılmaktadır.Araştırmanın evrenini Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye' deki MBA programı olan üniversiteler oluşturmaktadır. Araştırmada evrenin tümüne ulaşmak mümkün olmamaktadır. Bu yüzden ABD ve Türkiye' deki tanınmış 4' er üniversite örneklem olarak alınmıştır. Bu araştırma kapsamında üniversitelerin ders programları, ders içerikleri, ders kredileri ve okul ücretlerine üniversitelerin web sayfaları aracılığyla ulaşılmıştır. ABD ve Türkiye' deki MBA programları; desler, derslerin içeriği, kredileri ve okul harçları bakımından karşılaştırılmıştır.Araştırma sonucunda aşağıdaki bulgular elde edilmiştir ;1.ABD de iyi koşullarda alınan eğitim sonrası yurda dönen öğrenciler yurt içinde görev aldıkları kurum ve üniversitelerde kısıtlı imkanlarla çalışmaktadırlar.2.YÖK bursuyla ABD' ye giden öğrencilerin büyük çoğunluğu ABD' de daha iyi olanaklarla iş buldukları için ülkemize geri dönmemektedir.3.ABD ve Türkiye` deki MBA programları; dersler, kredileri ve derslerin içerikleri yönünden incelendiğinde ABD' deki üniversiteleri tercih edecek kadar büyük farklılıklar bulunmamaktadır.4.ABD ve Türkiye' deki okul ücretleri arasında çok ciddi bir fark bulunmaktadır.ABD' de alınacak MBA eğitiminin öğrenciye yıllık maliyeti ortalama 50.000 $ iken benzer eğitim Türkiye' de yıllık 2.000 $ `a alınabilmektedir.Araştırmanın sonunda, ortaya çıkan sorunlara yönelik çözüm önerilerine yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, MBA programs in the United States of America and the MBA programs in Turkey are compared in terms of courses, course contents, course credits and the tuition fees.The scope of the study is the universities in the U.S.A which have MBA programs and the universities in Turkey which have MBA programs. In the study, it is not possible to cover the whole scope. Therefore, four well-known universities from the U.S.A and Turkey have been chosen as samples. During the study, the information about the courses, course contents, credits, tuition fees is obtained using the web pages of the universities. MBA programs in the United States of America and the MBA programs in Turkey are compared in terms of courses, course contents, course credits and the tuition fees.Based on the study results the following data have been found out;1.Having studied in the U.S.A under good conditions, the students coming back to Turkey work with limited opportunities in Turkey in various institutions and at universities.2.The majority of the students going to the U.S.A with the scholarship of YÖK, find better job opportunities there and do not come back to Turkey.3.There are not such big differences that make the U.S.A universities preferable when MBA programs in the United States of America and the MBA programs in Turkey are compared in terms of courses, course contents, and course credits .4.There is a considerable difference between the tuition fees of the universities in the U.S.A and the tuition fees of the universities in Turkey. The MBA education received in the U.S.A costs about 50.000 $ annually, whereas the similar education costs about 2.000 $ per year.At the end of the study, possible solutions to the problems mentioned have been suggested.