Kırgızistan'daki Lale Devriminin Türk-Kırgız basınına yansıması
Reflection of the tulip revolotion in Kyrgyzstan on the Turkish-Kirghiz press
  1. Tez No: 218975
  2. Yazar: SAMARA KABILBEKOVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜLFİKAR DAMLAPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, Kırgızistan'da 24 Mart 2005'de yaşanan ve Lale Devrimi olarak adlandırılan olaya, örneklem dahilinde belirlenen Türk ve Kırgız basın kuruluşlarının yaklaşımları, karşılaştırmalı şekilde nicel ve nitel içerik analiziyle incelenmektedir. Temel olarak ?Türkiye ve Kırgızistan basının Lale Devrimi'ne yaklaşımındaki temel karakteristikler nelerdir?? sorusuna cevap arayan çalışma sonucunda iki ülke basınında aynı olaya karşı belirli açılardan benzer yaklaşımlar bulunurken farklı yaklaşım unsurlarına da rastlanmıştır. Olaya karşı doğal olarak Kırgız basını kadar olmasa da Türk basınının da önemli ölçüde yer verdiği görülmüştür. Haberlerin başat söylemi incelendiğinde şiddet olaylarına, kaos ortamına, gelir ve servet eşitsizliğine, iktidar ilişkilerine, vurgu yapıldığı ya da halkı sağduyuya ve sükunete davet eden argümanların ön plana çıkarıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, approaches of the sample Turkish and Kirghiz newspapers to the event called the Tulip Revolution happened on March 24, 2005, in Kyrgyzstan is examined in a comparative way and together with quantitative and qualitative analysis. At the end of the study which looked for an answer to the question that ?what are the main characteristics in approaches of Turkish and Kirghiz newspapers towards the Tulip Revolution?? it is observed that the newspapers in these two countries have both parallel and divergent coverage of the event from specific point of views. Moreover, it is recognized that, Turkish newspapers touched upon the event considerably, yet not as much as the Kirghiz newspapers naturally did. An examination of the main arguments in the news shows that they either emphasized the questions of the day like acts of outrage, the chaos atmosphere, inequality of income and wealth, power relations, or they called people for common sense or tranquility.