Vergi yargılamasında kanun yolları
Legal ways at jurisdiction of tax
- Tez No: 218973
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ RİFAT ORTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Vergi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu çalışmada, ?Vergi Yargılamasında Kanun Yolları? konusu incelenmeye çalışılmıştır. Ülkemizde vergi yargısı, idari yargı bünyesinde yer aldığı ve aynı usul kanunu ile düzenlendiği için, kaçınılmaz olarak, vergi yargılamasında yer alan kanun yollarının incelenmesi sırasında, idari yargıda yer alan kanun yollarının bir parçası oldukları gerçeğinden hareket edilmiş ve inceleme 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunundaki düzenlemeler esas alınarak yapılmıştır.İdari yargılama hukukunun temel gayesi, idarenin işlem ve eylemlerinin hukuka uygunluğunu denetlemektir. Böylece, idarenin hukuka uygun hareket etmesi sağlanarak hukuk devleti ilkesinin gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır.İşte idarenin işlem ve eylemlerinin hukuka uygunluk denetimini idare ve vergi mahkemeleri yapar. Ancak mahkemelerin de bu denetimi yaparken yürürlükteki hukuku yanlış uygulama veya yorumlama olasılığı her zaman söz konusudur. Bu nedenle hukuka aykırı yargı kararlarının ortadan kaldırılarak taraflar arasındaki uyuşmazlıkların hukuka uygun ve adil olarak çözüme kavuşturulması ve hukuk uygulamasında birliğin sağlanması için hukuk sistemi içinde ?kanun yolu? düzenlemesi yapılmıştır.İdari yargı düzeni içerisinde yer alan vergi yargısında düzenlenen kanun yolları ile genel idari yargıdaki kanun yolları arasında istisnalar dışında önemli bir farklılık bulunmamaktadır.Anahtar Kelimeler1. İdari işlem2. Mahkeme3. Karar4. Hukuka uygunluk5. Danıştay
Özet (Çeviri)
?Legal Ways at Jurisdiction of Tax? was examined in the current study. As jurisdiction of tax was taken place within administrative jurisdiction was arranged the same law, it was indispensably considered as a part of ways of laws taken place within the administrative jurisdiction during the examination of the legal ways taken place within the jurisdiction of tax and the examination was carried out taking the regulations the Law of Administrative Jurisdiction with the number of 2577 into consideration.The basic purpose of the law of administrative jurisdiction is to inspect the legality of the acts and actions of the administration. In this way, it was aimed to provide the administration with acting in legality in terms of law and thus realizing the principle of the state of law.The inspection of the legality of the administration to the law was conducted by administrative and tax courts. However, it is always likely that courts could apply and comment laws in effect incorrectly. Therefore, a regulation of ?way of law? was arranged within the legal system in order to solve the disagreements between the parties in a legal and fair way and obtain the unity within the application of law by eliminating illegal verdicts.There is no significant difference between the ways of law arranged in the jurisdiction of law within the arrangement of jurisdiction and the ways of law within general administrative jurisdiction with some exceptions.Key Words1. Administrative act2. Court3. Verdict4. Legality5. Council of State