Rus yönetimi altında Azerbaycan Türkleri ile Ermeniler arasındaki ilişkiler
Relations between Azerbaycani Turks and Armenians under the Russian domination
- Tez No: 218980
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FIRAT PURTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
İnanamıyoruz, modern dünyamızda - coğrafi sınırların değişilmez sanıldığı bir zamanda bir halk komşusunun topraklarını güç vasıtasıyla zaptetsin, insanlık tarihine belli olmayan ıstıraplar tatbik etmekle nüfusunu oradan kovsun, fakat haklı olduğunu iğrenç uydurmalar yaymakla ispat etmeğe çalışsın ve uluslararası alanda da hipnoz ortamı oluşturabilsin. Tabii ki, böyle bir amaca ulaşabilmek için önce nankörlüğün ve riyakarlığın tarihte eşi görünmemiş ustalığına ulaşmak gerekmektedir.Azerbaycan halkı Ermeni milliyetçileri tarafından değişik zamanlarda, planlı olarak katliamlara ve tecavüzlere uğramışlardır. Sadece XX. Yüzyıl içerisinde 1905-1907, 1918-1920, 1948-1953, 1988-1993 tarihleri arasında Azerbaycan Türkleri dört büyük katliam ve toprak değişimlerine maruz kalmıştır.Sizlere sunduğumuz bu projede de, yukarıda belirttiğimiz olayları aydınlatmak için eski çağlardan modern Azerbaycan'ın bağımsızlığına kavuşmasına kadar olan devirlerdeki Azerbaycan Türkleri ile Ermeniler arasındaki ilişkiler kronolojik bölüm sırasıyla incelenmiştir. Burada aynı zamanda Azerbaycan Türkleri ile Ermeniler arasındaki ilişkilere Rusya'nın nasıl etki ettiği ve yukarıda bahsettiğimiz olayların uygulanmasının Bolşevik-Daşnak birleşmelerinin yardımıyla Ermenilerin yaptığı açığa çıkarılnıştır. Bütün bunlar ise Rusya'nın bölgeye yönelik politikasının ve aynı zamanda Ermeni milliyetçilerinin ?Büyük Ermenistan? yaratmak istemelerinin sonucudur.Bildiğimiz kadarıyla Rusya'nın bölgeye yönelik politikasının temel hedefi bölgede kendine dayak olacak bir hristiyan devletini oluşturmak ve bu devleti kullanarak bölgeyi kendi kontrölü altında tutmak istemesidir. Fakat, Ermenilerin Azerbaycan Türklerine yönelik tecavüzkar politikalarının uluslararası alanda hiç bir tepkiyle karşı karşıya gelmemiştir. Ermenilerin politikalarının hiç bir tepkiyle karşılaşmamalarına rağmen, bütün bu olaylar Azerbaycan tarihinde nesiller boyu devamlı araştırılacak ve tahlil edilecektir. İşte bu zaman bizim projemizin de ileride bir yararı ola bilir.
Özet (Çeviri)
In our modern world at a time when geographical borders are deemed as unchangeable, it is unbelievable that a nation invades her neighbor?s lands by force, sends away her people by giving unprecedented sufferings in human history, tries to prove her justness by spreading abominable lies, and creates a hypnotic environment in international arena. Naturally, in order to achieve such an aim, first, it is necessary to reach the matchless mastery of hypocrisy and ingratitude in history.Azerbaijani people have been massacred and raped by Armenian nationalists in a planned way in various eras. Only in 20th Century Azerbaijani Turks were exposed to four great massacres and land movements between the years of 1905-1907, 1918-1920, 1948-1953, 1988-1993.In this project we have presented you, in order to clarify the events stated above the relations between Azerbaijani Turks and Armenians in the eras starting from the old ages till Azerbaijan?s independence were examined in a chronological order. At the same time, at this point, how Russia had an impact on Azerbaijani Turks - Armenians relations was revealed and how Armenians performed the events we mentioned above with the help of Bolshevik-Dashnak alliance was also clarified. All these are the consequences of Russia?s policy for the region and Armenian nationalists? desire to create ?the Great Armenia.?As we know, the basic objective of Russia?s policy for the region is to constitute a Christian nation to support her and to wish to keep the region under her control by using this nation. However, Armenians? aggressive policies against Azerbaijani Turks did not encounter with any reactions in international arena. Though Armenians? policies have not encountered with any reactions, all these events will be inquired and analyzed permanently in Azerbaijani history for many generations. When the occasion arises, our project could be beneficial in the future.