İşletmelerde kriz yönetimi ve Ortadoğu Sanayi ve Ticaret Merkezindeki (OSTİM) küçük ve orta ölçekli işletmelerin krize hazır olma durumlarına ilişkin bir araştırma
Crisis management in companies and a research about the readiness of the small and medium sized companies inside the Middle East Centre of Industry and Trade (OSTİM) for a crisis
  1. Tez No: 218981
  2. Yazar: ÖZMEN DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKAİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
İşletme çevresindeki belirsizlik ve hızlı değişimler işletmeleri beklenmedik tehlike ve fırsatlarla yüz yüze bırakabilmektedir. Diğer taraftan globalleşmenin etkisiyle yoğunlaşan rekabet, işletmelerin krizle karşılaşma risklerini oldukça artırmaktadır.Bütün bunlar işletmelerin kriz ve kriz yönetimi kavramlarına önem vermeleri zorunluluğunu beraberinde getirmiştir. Çünkü tam anlamıyla kriz yönetiminden yararlanıldığı takdirde, işletmeler beklenmeyen olaylara hazırlıklı olmakta ve krizleri en az zararla atlatabilmektedir. Öte yandan, kriz yönetimi anlayışının, işletmeler tarafından kullanılmaya başlanması ile işletmeler belirsizliklere karşı hazırlanabilmekte, kriz durumunun olumsuzlukları önlenmekte, çalışanlar zor durumda kalmamakta, zaman kaybı en aza inmekte ve en önemlisi de işletmenin varlığı tehlikeye girmemektedir.Bu araştırmayla OSTİM'de imalat sanayinde faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmelerin kriz ve kriz yönetimi kavramlarına bakış açıları değerlendirilerek, krize ne ölçüde hazır olduklarını tespit etmek amaçlanmıştır. Bu amaçla OSTİM'de faaliyet gösteren 100 işletmenin yönetici ve/veya sahiplerine ulaşılmıştır. Veriler anket yoluyla yüz yüze görüşülerek toplanmıştır.Araştırma sonucunda işletme sahipleri ve/veya yöneticilerinin kriz yönetimi konusunda yeterli bilgi ve birikime sahip olmadıkları anlaşılmıştır. Yine bu kavramları yeterli derecede önemsemedikleri ve gerekli ciddiyeti göstermedikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
them face to face with unexpected dangers and opportunities. On the other hand the competition increased by the globalization increases the risk of the companies to encounter with crisis?.All these situations caused an obligation of giving importance to the concepts of crisis and crisis management for the companies. Because when the crisis management is fully used the companies become prepared to unexpected events and can overcome crisis? with minimum lost. On the other hand when the crisis management concept begins to be used by companies, the companies will become prepared to uncertainties, the disadvantages of crisis? can be prevented, the employees can be away from falling to an unemployed position, the waste of time can be decreased to a minimum and the most important, the presence of the company will not fall into danger.In this study, the small and medium sized companies working in the production industry inside OSTİM are criticized according to their point of view about the concepts of crisis and crisis management and it is aimed to determine the readiness of these companies to a crisis. Moving from this point the managers and/or the owners of a 100 company working in OSTİM has been found. The data have been compiled by the way of face to face interviews.As the result of this research it has been understood that the owners and/or the managers of these companies did not have enough knowledge about crisis management. It has been determined that they did not give enough importance to these subjects.