Siyasal iletişim sürecinde hitabet sanatının kullanımının liderin başarısına etkisi: Recep Tayyip Erdoğan
The influence of the usage of elocution on the leader's success in the process of political communication, Recep Tayyip Erdoğan
- Tez No: 219021
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Public Relations, Political Science
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Siyasal İletişim Sürecinde Hitabet Sanatının Kullanımının Liderin Başarısına Etkisi isimli bu yüksek lisans tezinde, Recep Tayyip Erdoğan'ın lider olmasında, kullandığı hitabet tarzının etkisi araştırılmak istenmiştir.Araştırmada Tayyip Erdoğan'ın 3 Kasım 2002 genel seçimlerinden önce ve sonra, halka yönelik olarak yaptığı konuşmaları incelenerek, tezin kapsamı ve sınırları belirlenmek istenmiştir.İlk bölümde siyasal iletişimde ikna kavramından bahsedilerek, `ikna sanatı' olarak tanımlanan retorik konusuna giriş yapılmış, ardından da kronolojik sıraya göre, retorik konusunda çalışmalar yapan önemli düşünürlerin görüşlerine değinilmiştir.Aristo'nun halen geçerliliğini koruyan çalışmalarının yanı sıra, Latin retoriğinde önemli söz sahibi olarak bilinen Cicero'dan ve son olarak da İslam dünyasında retoriği, `hitabet sanatı' adıyla inceleyip görüşler ileri süren Farabi'den ve fikirlerinden yararlanılmıştır.Bu bölümde ayıca, liderlik konusundan, liderlik konusu içerisinde siyasal liderlikten ve karizmatik liderlikten bahsedilmiş, Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliği bu bilgiler doğrultusunda değerlendirilmeye çalışılmıştır.Son bölümde, Aristo'nun, Cicero'nun ve Farabi'nin görüşleri doğrultusunda Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmalarının hitabet sanatına uygulanması hakkında çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
In this master thesis named `The Influence of the Usage of Elocution on Leader?s Success in the Process of Political Communication?, it has been aimed to investigate the effect of the elocution style of Recep Tayyip ERDOĞAN on his leadership.The content and the limitations of the thesis has been aimed to be determined by examining the speeches of Tayyip Erdoğan to the public which were made before and after the general elections of November 3, 2002.In the first section by mentioning the contept of persuasion, it has been made an introduction to the rhetoric subject which is defined as `rhetoric art?, then in chronogical order, touched the views of the important philosophers those have studies on rhetoric subject.As well as the studies of Aristotle which are still effective, it has been referred to Cicero who is known as an important philosopher on latin rhetoric and lastly the thoughts of Farabi and his opinions who has examined and raised views on the rhetoric in İslamic world with the name of `elocution?.Also in this section, it has been aimed to evaluate the leadership of Recep Tayyip ERDOĞAN by mentioning about leadership subject and through it; political and charismatic leadership.In the final section it has been studied on the application of speeches of Recep Tayyip Erdoğan to elocution, in the light of Aristotle, Cicero and Farabi.