İnsan kaynakları yönetiminde eğitimin performansa etkisi ve örnek bir uygulama
Training of the human resources and effective on the performance and a sample practice
- Tez No: 219020
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Küresel rekabette insan kaynakları organizasyonların sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmeleri için çok önemlidir. Çalışanlar ve onlara verilen eğitimin önemi, organizasyonları rakiplerinden bir adım öne çıkaracaktır. Çalışmamızda eğitimlerin çalışanların performansları üzerinde ne kadar etkili olduğunu göstermeye çalıştık. İlk olarak ?insan kaynakları?nı ve ?eğitim?i tanımladık. Daha sonra şu konuları detaylı olarak açıkladık; ?eğitim ihtiyacı aşamaları?, ?eğitim programlarının planlanması?, ? eğitimi uygulamak ve sonuçlarının analizi?. Çalışmamızda bir de eğitim ihtiyacının tespit edilmesi ve sonuçlarının analiz edilmesini içeren alan araştırması mevcuttur. Görülmektedir ki, eğitimler çalışanların performanslarını ve organizasyonlarn verimliliğini olumlu olarak etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Human resources is very important for organizations to live healty in global compating. The importance of the employees and their trainings are going to take the organization one step in front of their rivals. In this work we tried to show how much the trainings are effective on the employees performance. First of all we explain the ? human resources? and ? training?. And than we explain these subjects detailed; ?the steps of training neccessity?, ?planing of training programs?, ? practice the training and analize the results?. And there is an area study which contains determining the traning neccessity and analize the results of this. It?s seen that the tarinings are effected the employees performance and the productivity of the organizations pozitive.