Türkiye'de askeri güvenlik bürokrasisinin anayasal sistem içerisindeki yeri
The place of bureaucracy of the armed forces in turkey within the constitutional system
- Tez No: 219070
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET SEMİH GEMALMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Tarih, Law, Political Science, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 768
Özet
Bu çalısmanın amacı Türkiye'de askeri bürokrasinin anayasal sistem içerisindeki yerini tespit etmektir. Askerî bürokrasinin sistem içerisinde edindigi güçlü rol, sivil ve siyasî alan üzerinde kurdugu hâkimiyet çok belirgindir ve ülke gündeminde önemli tartısma konuları arasındadır. Bu baglamda Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinden bugüne Türk hukuk mevzuatını tarayarak askeri bürokrasinin devlet cihazı içerisindeki yeri, elinde tuttugu görev ve yetkileri ve kendisine tanınmıs ayrıcalıkları saptamaya çalıstık. Bunu yaparken bütün bu kanunlastırma girisimlerini kendi döneminin siyasi, ekonomik ve sosyal gelismelerinden bagımsız gelismedigini gösterebilmek için bütün çalısmamızı bir tarihsel perspektifle birlikte degerlendirmeyi uygun bulduk. Osmanlı Devleti zamanında yeniçeri ocagının kaldırılmasıyla Osmanlı-Türk askeri bürokrasisinin eski geleneginden koparılarak yepyeni bir döneme girdigini, Batı tipi laik egitim veren askeri okullardan yetismis yeni askeri sınıfla girilen bu yeni dönemin sancılı bir sürece isaret ettigini ve bu sürecin bir sürekliligi içinde tasıyarak günümüze kadar ulastıgını tespit ettik. Söz konusu zaman aralıgının aynı zamanda olaganüstü bir dönemi imlediginden hareketle, devletin güvenlik kaygılarının en üst düzeyde oldugunu ve askeri bürokrasinin edindigi görev, yetki ve ayrıcalıkların bu kosullar altında biçimlendigini göstermeye çalıstık. Tezimizde, askeri bürokrasinin siyasi sistem içerisinde edindigi yetki ve görevler aracılıgıyla sistemi yönlendirme imkânına kavustuguna dikkat çekerek, siyasi sisteme yaptıgı müdahaleleri hangi yöntemlerle gerçeklestirdigini gösterdik. Sonuç olarak bu müdahaleleri etkin bir biçimde yapabilmek için askeri bürokrasinin kendini sitemden ?özerk? kıldıgını, askeri güvenlik bürokrasisinin bu özerklesme egiliminin, asker-sivil iliskilerini derinden etkiledigini saptadık.
Özet (Çeviri)
This study is to define the place of the Turkish army within the constitutional system. It is obvious that the Turkish army has played a dominant and determinate role in politics since the very beginning of the last century onwards, which has been in hot debate amongst columnists as well as academicians and politicians. In this context, we have tried, through searching diligently over the laws (acts, regulations, edicts, decrees, bylaws, etc.) of the country ever promulgated since the last days of Ottoman Empire, to define the place of the Army in the State?s constitutional structure, and also to identify the mission and the task it has so far undertaken as well as the privileges it has held. To show that all those attempts in the whole enacting and codification processes cannot be isolated from the political, economic and social developments in their particular time, with all the analysis having been made, and all the conclusions drawn in the present study from a historical perspective. With the abolition of the Janissary Unit, the Ottoman-Turkish military bureaucracy, it may well be said, came into a new era, soon after, when a modern new army whose members were (and has still been) provided with a western-type secular education was established through the elimination of the old traditions. This may well be called a politically throbbing era that has continued to exist to this day. We have concluded that either the praetorian role the army plays in politics or the privileges it has held so far is the product of this extraordinary period in which the concern for national security mounted to a climax in the country. We have tried to show the ways and mechanisms through which the army intervenes in the political life of the country. Provided with the said undertakings and privileges, the Turkish army has taken an autonomous position against the rest of the political system in order for it, an active agent of political crisis, to carry out the intervention efficiently whenever it deems necessary. Finally, we conclude that such an inclination of the military bureaucracy towards having an autonomous place within the system do affect deeply, and thus shape the civil and military relations.