Tarihsel süreç içerisinde Türklerde müzikle terapi
The musical therapy of Turks in historical process
- Tez No: 219075
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÜMİT TUNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Genellikle ?Ruhun Gıdası ? gibi çok kısa bir tanımla ifade edilen ve insanlıktarihi kadar geçmişe sahip olan müzik, en eski tedavi metotlarından biri olmuştur.Bu çalışmada, ilkel toplumlardan günümüz toplumlarına kadar geçen zamaniçersindeki belli dönemlerde şaman, büyücü ve hekim gibi tedavi ediciler tarafındanuygulanan müziğin, zamanla modern hekimliğin ortaya çıkması ve tedavimetotlarının daha belirginlik kazanmasından dolayı göz ardı edilen faydaları ve insansağlığı üzerindeki etkileri ele alınmıştır.Tezde, sırasıyla tarihsel süreç içerisinde ilkel kabile, Antik Dönem, EskiTürkler, Selçuklu ve Osmanlı Şifahanelerinde tedavi amaçlı kullanılan müzik vemüzik enstrümanları ile günümüzdeki müzikle tedavi çalışmaları ele alınmıştır. Buçalışmada, yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen bilgiler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Music is the oldest medical treatment. It is as old as the human history andgenerally stated with the brief definition of“nutrition of the soul”. In the time pastfrom primitive communities to our nowadays societies in certain periods the musicput in practice by medical man like shaman, witch and physicians. In time with thedevelopment of modern medicine and certain treatments, benefits of the music onhuman health is ignored. In this thesis the ignored benefits of the music is discussed.In this thesis music and musical instruments which are used in primitivetribes, ancient period ,Turks, Selcuks and Ottomans medical centres andtreatments used today are examined. Data and knowledge from researches made areput together in this thesis.