Caz orkestraları için yazılan müziklerde dönüşen doku, yapı ve tını ideali: Tarihsel süreç içinde şekillenen kompozisyon anlayışı
Evolution of a sound-ideal: challenging compositionunderstanding by means of texture, form and timbre in the music of jazz orchestras.
- Tez No: 537499
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ALPER MARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
20. Yüzyılın başından itibaren caz müziğinin tasarım kanonunda ve tını paletinde benimsenen, en önemli konumlardan birine sahip olan big band ve orta ölçekli caz orkestraları bu müzikte“örgütlülük”ve“doku”kavramlarını en iyi yansıtan müzikal yapılara, kompozisyon stratejilerine ve icrayı da etkileyen dinamiklere olanak vermiştir. Bu çalışmada, tüm bu ögelerin nasıl şekillendikleri; Erken dönem caz topluluklarından başlanarak, kronolojik sıralama içerisinde Fletcher Henderson, Duke Ellington, Gil Evans ve 21. Yüzyıl bestecileri/aranjörleri olarak da Bob Brookmeyer ve Maria Schneider'ın müzikal çizgileri ile ele alınmış, bu bestecilerin farklı dönemlerine ait müzikleri incelenmiştir. Çalışmada dönemsel farklılıklar, bu farklılıklara neden olan dışsal sebepler ve aranjman yöntemleri dikkate alınmış, bu bağlamda besteciler arasındaki benzerliklere ve farklılıklara değinilmiş ve sonuç olarak caz türü üst bir başlık olarak kabul edilmek üzere, orkestra müziğinin hangi türlere evrildiği ve esin kaynaklarının tarihsel olarak hangi öğeler olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The big bands, large and medium jazz orchestras that have one of the most important impact in jazz music from the earlier 20. Century on, enabled musical structures, compositional strategies and dynamics that represent the subjects likes organization and texture in music. In this study, within the context of procees shaping these subjects, starting from early jazz, the musical line of Fletcher Henderson, Duke Ellington, Gil Evans and 21. Century composers/arrangers Bob Brookmeyer and Maria Schneider were discussed and their compositions and arrangements were analyzed. Also, historical changes and similarities, the reasons of these changes and similarities, regarding arrangement techniques in this context were elaborated. Besides, differences and similarities in styles of the given composers and arrangers were researched and stated.