İnternet üzerinden televizyon yayıncılığı ve Türkiye uygulamaları üzerine bir inceleme
Tv broadcasting via internet and an examination of applications of Tv broadcsting via internet in Turkey
- Tez No: 219080
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERGÜN YOLCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışmada, internet ve televizyon yayıncılığı ile ilgili genel bilgiler ileklasik televizyon yayın sistemlerine alternatif olarak geliştirilen İnternet ÜzerindenTelevizyon Yayıncılığı'nın içerik ve teknik oluşumu ortaya konularak yakıngeleceğin televizyon yayın teknolojisinin yayıncılık anlayışını nasıl değiştirdiğibelirtilmeye çalışılmış ve bu anlamda Türkiye'nin bu süreç içerisinde nerede yeraldığı araştırılmıştır.Bu amaç doğrultusunda, Türkiye'de internet üzerinden televizyon yayınıyapan 95 kuruluş arasından rast gele örnekleme yöntemi ile belirlenen 5 örnekleminweb siteleri ve yayınları belirlenen unsurlar doğrultusunda çözümlenerekincelenmiştir. Araştırma sonucunda, Türkiye'de internet üzerinden yapılantelevizyon yayınlarının içerik ve teknik olarak İnternet Üzerinden TelevizyonYayıncılığı'nı gelişmiş düzeyde yapan ülkeler seviyesinde olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
TV broadcasting via internet is becoming wider as alternative stream to existbroadcasting systems in recent years. The general information on internet and TVbroadcasting is specified and emphasized on how this stream-technical andcontextual structure is defined-will transform near future?s TV broadcastingconception. And in this content it?s focused on where Turkey is on this process. 5 ofivthe 95 corporations, broadcasting via internet is randomly selected. And the websitesand broadcatings of these 5 corporations are analyzed to facts were examined above.To the result of TV broadcasting via internet in Turkey-technical and contextuallyisn?tat the same of level of developped countries.