Kaufman kısa zeka testi (Kaufman Brief ıntelligence test ? k-bıt) 13-14 yaş çocukları üzerinde geçerlik,güvenirlik ve ön norm çalışmaları
Kaufman brief intelligence test (Kaufman Brief intelligence test ? k.bit) the studies of validity, reliability and pre norm on children who are 13-14 years of age
  1. Tez No: 219079
  2. Yazar: ZEHRA ÖZLEM ATALAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP EMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Öğretim Ana Blim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üstün Zekalılar Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu araştırmanın amacı Alan S. Kaufman ve Nadeen L. Kaufman (1990)tarafından geliştirilmiş olan Kaufman Kısa Zeka Testi (Kaufman Brief İntelligence Test /K.BIT) `nin 13-14 yaş Türk çocukları üzerinde geçerlik, güvenirlik ve ön normçalışmalarının yapılmasıdır.Bu araştırmadaki örneklem İstanbul ilindeki 20 farklı sosyo-ekonomik vekültürel düzeyi temsil eden evrenden tabakalama örnekleme methodu ile rastgeleolarak seçilen 13-14 yaş aralığındaki 361 öğrenciden oluşmaktadır. Denek olarakkullanılacak öğrencilere öncelikle araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formudoldurtularak, kronolojik yaş (kız-erkek sayısı eşit alınmıştır) ve sosyo ekonomik durumaralıklarına göre eleme yapılmış; daha sonra K.BIT bireysel olarak uygulanmıştır.Güvenirlik çalışmaları doğrultusunda verilerin analizi için test-tekrar-testgüvenirlik katsayıları, iç tutarlılık katsayıları ve ölçmenin standart hata değeribelirlenmiştir. Geçerlik çalışmaları doğrultusunda ise içerik, yapı ve kriter geçerliliğiişlemleri yapılmıştır. Örneklemin demografik özelliklerini belirlemek için verilerinanalizinde t-testi; farklı ölçümler arasındaki ilişkilerin belirlenmesi için Pearson,Spearman rho korelasyon analizleri, gruplar arası farkların belirlenmesi için ANOVAtesti ve Mann- Whitney U testi kullanılmıştır.Araştırmanın sonucunda K.BIT'in Türk Toplumundaki çocuklar için güvenilir vegeçerli bir araç olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to carry out the reliability, validity and thenorm studies of Kaufman Brief Intelligence Test (K.BIT) that was developed by Alan S.Kaufman and Nadeen L. Kaufman in 1990, on Turkish children who are 13-14 years ofage.The sample of this research is consisting of 361 children who are selected bystratified sampling method. The 361 children attend the schools that represent the 20different socio-economical and cultural levels of Istanbul. K.BIT has been applied to this361 children individually.In the data analysis, test-retest reliability coefficients, content validitycoefficients and standart deviation have been calculated for the reliability studies.Content validity, construct validity and criterion validity procedures have been carriedout in the validity studies. Moreover, in the analysis of the data pertaining todemographic features, t-test, Pearson, Spearman rho correlation analysis, ANOVA testand Maan- Whitney U test were used.The results of the research reveal that K.BIT is a reliable and valid instrumentfor Turkish population.