Birinci körfez savaşı, Irak savaşı ve değişen gazetecilik
The first gulf war, Iraq war and the changing journalism
- Tez No: 219087
- Danışmanlar: PROF. DR. EDİBE SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Dünya, son 15 yılda Batı ve Doğu'nun iki sıcak savaşına tanıklık etti: BirinciKörfez Savaşı ve Irak Savaşı. İki savaşın da kazananları ve kaybedenleri aynıydı.Ancak siyasal, ekonomik anlamda dünya dengelerini yerine göre olumlu ve olumsuzetkileyen Birinci Körfez Savaşı'ndan galip olarak çıkan Amerika, 1990'lı yıllardakisüper güçlüğünü bu savaşla taçlandırdı. Öte yandan kaybeden Irak ise Batılı gözce?öteki?liğini korumayı sürdürdü. 2000'li yıllarda bu iki rakip, tekrar sıcak savaşortamında bir araya geldi. Savaş tarihi yayınlarında adı Irak Savaşı olarak geçen buçatışmada, 11 Eylül 2001 tarihinde gerek finansal gerekse manevi darbe yiyenAmerika, tüm hıncını Irak topraklarını bombalamakla çıkarmaya çalıştı. Bu savaş,Amerika'yı sarsarken Irak'ta bir devrin de yok olmasına neden oldu. Bu çalışmada,Körfez ve Irak Savaşı'nın nedenleri ve sonuçları üzerinde durulurken, savaşınüçüncü tarafı, haberciliğin de değişimi ele alınmış; Birinci Körfez Savaşı'nda canlıyayınlarıyla izleyicide illüzyon etkisi yaratan savaş haberciliğinin, Irak Savaşı ileyepyeni bir gazetecilik sınıflandırılmasıyla karşı karşıya kalması incelenmiştir.Amerika ordusu tarafından kuralları koyulan ve işleyişi sağlanan İliştirilmişgazeteciliğın (Embedded Journalism) tanımı, neden eleştiri oklarına maruz kaldığı veönümüzdeki savaştaki geleceği, Irak Savaşı'nda iliştirilen ve serbest çalışangazetecilerle yapılan röportajlar göz önüne alınarak yanıtlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The world witnessed two hot wars of the West and East in the last 15 years.The First Gulf War and then the War in Iraq. The winners and the loosers of bothwars were the same. Yet, the United States of America, ending up the victor in theFirst Gulf War, effecting the world balance politically, economically in both positiveand negative ways, crowned its super power with this second war. On the other hand,the looser, Iraq continued to be ?the other? in the eyes of the Westerns. These tworivals came face to face in the hot war arena in the years of 2000?s. During the warcalled as the Second Iraq War by the war historians, America tried to have thefinancial and spiritual revenge of 9/11, 2001 through the bombs thrown to Iraq lands.Weakening America, this war also caused the closure of an era in Iraq. In this study,the reasons and the consequences of the First Gulf War and the Iraq War wereemphasised as well as the war journalism creating an illusion with the live broadcastsduring the First Gulf War and countering with new journalism classifications duringthe Iraq War. Regulated and managed by the American Army, the definition of theEmbedded Journalism, why it?s been criticised with harsh critics and its place in thefuture wars were questioned through the examples of the embedded journalists andfreelance journalists and their interviews during the Iraq War.