Kitle kültürü ve popüler kültür bağlamında, kitle iletişim araçlarının kitle kültürüne etkileri: Örnek olarak popstar Türkiye yarısması
The effects of mass media to mass culture in the context of mass culture and popular culture: Exemplary popstar Turkey contest
  1. Tez No: 219088
  2. Yazar: ÜMİT SARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEYHAN KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Çalısmanın birinci bölümünde kültür kavramının kökeni arastırılarak, çesitli kültürtanımlarına, kültürün ögelerine ve kültürel süreçlere yer verilmistir. kinci bölümde ise kitlekavramı, kitle olgusu ve kitlenin özellikleri tarif edilerek kitle toplumunda kültür kavramınadeginildi. Bu baglamda kültür endüstrisi kavramı, popülerlik kavramlarına yer verilerek, kitlekültürü ve popüler kültürün özellikleri açıklandı. Kitle Kültürü ve Popüler Kültürünkarsılastırması yapıldı. Üçüncü bölümde kitle iletisim araçlarının kitle kültürüne etkilerine yerverildi. Bu baglamda kitle iletisimi, kitle iletisim araçlarının islevleri ve kitle kültürüneetkilerine deginilerek, kültür üretme makinesi televizyon ve etkilerine, küresellesen medyasürecine deginildi. Son bölümde gerçekligin yeniden kurgulandıgı yarısma programlarına,gündem kurma teorisi ve kitle kültürüne örnek olarak Popstar Türkiye Yarısması'na yerverilmistir. Bu baglamda Popstar Türkiye Yarısmasının kullanım ve hazlar bakıs açısındançözümlenmesi ve Popstar yarısmasının toplumsal boyutu açıklanmıstır
Özet (Çeviri)
In first chapter of this study, origin of concept of the culture researched and has beenmentioned about different descriptions of culture, elements of culture and cultural process. Insecond chapter, concept of mass, fact of mass and specialities of mass has been described andmentioned about culture definition in mass society. In this context, Mass Culture and PopularCulture compared and mass culture, specialities of popular culture defined by referencing tothe definition of industry of culture and popularity. In third chapter, effects of mass media tomass culture was mentioned. In this context, touched on to mass communication, use of massmedia and effects to the mass culture and effects of television which is culture producingmachine, globalizing media process. In last chapter, samples are fitting reality againprograms, as an example to agenda-setting theory and mass culture. In this context, analysisof `Popstar Türkiye Contest? and social dimension of Popstar contest mentioned by the usageand pleasures view.