Interneteinsatz im deutsch als fremdsprache unterricht in der Türkei hypermediales deutschlernen im studienvorbereitenden prozess an der fremdsprachenabteilung der marmara universität
Türkiye?de yabancı dil olarak Almanca derslerinde internetin kullanımı M.Ü. Yabancı Diller bölümündeki hazırlık düzeyinde hipermedya ile Almanca öğrenme
  1. Tez No: 219094
  2. Yazar: GÜLSEREN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN POLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Enformasyon- veya bilgiçagı olarak adlandırılan günümüzde, gelismis bilgiteknolojilerinin, gerek özel yasam gerekse mesleki yasam alanlarında süratleyaygınlasması beraberinde bu alanlarda devrim kabul edilebilecek yenilikleri degetirmektedir.Yasamımızı büyük ölçüde kolaylastırmaya yönelik teknolojik gelismeler her alandakendini gösterdigi gibi, egitim ve ögretim alanına da yansımakta ve bu çerçevedeülkemizde de giderek hızla yaygınlasan bilgisayar destekli egitim üzerinde etkilerinigöstermektedir. Bu etkilesim sürecinde özellikle internet ön plana çıkmakta veegitim-ögretim alanında kendine saglam bir yer edinmektedir.Okullara girmeye baslayan internetin kullanıcıları kitlesine, çocuklar böylece dahaokul çagında dahil olmakta ve bu teknolojiden yararlanma ve onu etkin bir biçimdekullanma yetilerini erken yasta kazanmaktadırlar. Böylelikle yeni bir ögrenme veögretme anlayısının gerekliligi ortaya çıkmaktadır. Bu yeni anlayısla yetisenögrencilerin, gelecegin üniversite ögrencileri olmaları, sadece ortaögretimde degilaynı zamanda üniversitelerde de yeni bir ögrenme ve ögretme anlayısınıngerekliligini vurgulamaktadır.Bu kosullardan yola çıkan bu çalısma yabancı dil olarak almanca derslerindeinternetten yararlanmanın olanaklarını tartısmaktadır. Yapılan tartısma MarmaraÜniversitesi, Yabancı Diller Bölümü, Almanca Hazırlık sınıfları etrafındagelismektedir.
Özet (Çeviri)
Together with the growing interest in Internet and the rapid spread of WorldWide Web in professional and private areas are the profound changes in the field ofcomputer-assisted language learning. The new media, especially the Internet, areconsidered to be the latest means of relating computer technologies to educationalprocesses. Multimedia as one of the recent key concepts (together with Internet)has almost become synonymous with the new media.Each stage of education is effected from these developments. The introduction withthe `new media? starts already in primary education. For this reason anewreconstruction in learning and teaching is unavoidable. The secondary educationinstitutions and universities should be prepared for the new generation that is undereffect of new media and they should adapt new media to the education.Herefore teachers should be trained so that they can use this media in their lessons.In this respect this study discusses the possibilities of the inclusion of internet inGerman as a foreign language lessons. This discussion is based on a Germanpreparatory class in Marmara University, Foreign Language Department.