An analysis of the revised English curriculum for primary school grade 4 from a cross-curricular standpoint: Compatibility with the social sciences curriculum
Yenilenmiş ilköğretim 4. sınıf İngilizce programının 4. sınıf sosyal bilgiler programı ile disiplinlerarasılık ilkeleri açısından uyumu
  1. Tez No: 219095
  2. Yazar: NAGİHAN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışmanın amacı, yeni ilköğretim müfredatında yer alan kavramlar ve yaklaşımlarla yeniden gözden geçirilip yenilenen İlköğretim İngilizce Dersi 4. sınıf programıyla Sosyal Bilgiler 4. Sınıf Programının disiplinler arasılık bakımından uyumunu ortaya koymaktır. Bu bağlamda, çocukların zihinsel gelişimlerinden başlayarak bir dili nasıl öğrendikleri konusunda yakın zamanda ortaya konan kuramlar incelenmiş ve erken yaşta yabancı dil öğretimine en uygun olan yabancı dil öğretim yaklaşımları tartışılmıştır. Özellikle İçerik Odaklı Öğretimin bu yaşta öğrenciler için uygunluğu belirlendikten sonra, bu uzantıda disiplinlerarasılık kavramı tanımlanmıştır. Bu tanımlamada disiplinler arasılığı oluşturan ölçütler konu uyumu, etkinlik uyumu ve beceri-strateji uyumu olarak belirlenmiştir. Bu üç temel ölçüte dayanarak 4.sınıf İngilizce ve Sosyal Bilgiler Dersleri müfredatları, yıllık planları ve ders kitapları incelenmiştir. Yapılan bu incelemede, genel anlamda bu iki derste yer alan konu, etkinlik ve beceri-stratejilerde sistemli bir uyuma rastlanmamış ama bazı kavramlar aracılığı ile bir uyum sağlanabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to define the compatibility between the revised English Language Curriculum for Primary Education 4th grades and the revised Social Sciences Curriculum for the same level in light of the concepts and approaches outlined in the new Primary Education Program, from a cross-curricular / interdisciplinary standpoint. In this context, most recent theories on how young learners learn languages have been studied and followed by the discussion of most suitable approaches for young learners to learn a foreign language. After determining the suitability of Content-Based Instruction for young learners to learn a foreign language, cross-curricular / interdisciplinary model has been defined in relation to it. In this definition, the three criteria to test cross-curricular / interdisciplinary work are stated as compatibility of topics, compatibility of activities and compatibility of skills and strategies. Based on these three essential criteria the 4th grade English and Social Sciences curricula, syllabi and coursebooks have been analyzed. The findings of the study reveal that no systematic compatibility appears to exist between topics, activities and learning skills and strategies but there is a consistency between some topics, activities and learning skills and strategies via some themes.