Viyola edebiyatında Paul Hindemith'in yeri, önemi ve ?Der Schwanendreher? adlı konçertosunun incelenmesi
Importance of hindemith in viola literature and examination of his ?Der Schwanendreher? viola concerto
  1. Tez No: 219096
  2. Yazar: ELİF KANTARCI
  3. Danışmanlar: PROF. OVA SÜNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez ile Paul Hindemith'in ?Der Schwanendreher? Viyola ve KüçükOrkestra için Konçertosu incelenmiştir. 20. yüzyıl müziğinin en önemlibestecilerinden biri olan Hindemith'in bu eseri içerdiği teknik ve müzikal güçlüklerbakımından viyola edebiyatının başyapıtlarındandır. Eserin incelenmesinde öncelikle20. yüzyılda dünyanın içinde bulunduğu sosyal, politik ve ekonomik durum ve bunabağlı olarak ortaya çıkan sanat akımlarının müziğe etkileri ile 20. yüzyıl müzikakımlarına değinilmiştir. Bestecinin yaşamı, eserleri, müzikal anlayışı ve ülkemizçoksesli müziğine katkılarının yanısıra konçerto formu hakkında genel bilgilerbaşlığı altında konçerto formunun tarihsel gelişimi ve Hindemith'in ?DerSchwanendreher? Viyola ve Küçük Orkestra Konçertosu yapısal yöndenincelenmiştir. Bu çalışma sırasında Paul Hindemith'in müziği ve eserleri ile ilgiliyazılmış yerli ve yabancı kaynaklardan, internet üzerinden yayınlanmış makale vebilgilerden ve daha önce yapılmış tezlerden yararlanılmıştır
Özet (Çeviri)
In this thesis Paul Hindemith?s ?Der Schwanendreher? concerto for viola andsmall orchestra has been examined. This concerto which has been written by one ofthe most important composers of the 20th century?s music, is a very difficult andmasterpiece of the viola repertoire. While examining the piece, Social, economic,political situations of the world in 20th century according to those situations 20thcentury music currents and Hindemith?s life, his works, his musical view, thecontribution he made to Turkish classical music, the evolution of the concerto formand especially his concerto for viola and small orchestra have been structurallyexamined. During the study, previously written studies, books and articles publishedon the Internet and foreign sources in Turkish have been used