Romantik dönemde vurmalı çalgıların yeri ve önemi
The role and importance of percussion instruments in the romantic era
  1. Tez No: 219097
  2. Yazar: BENGÜ BERRAK
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ALTUĞ ÖZTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada Romantik Dönemde vurmalı çalgıların önemi ve RomantikDönem orkestra eserlerinde vurmalı çalgıların kullanımı incelenmiştir. Başlangıçolarak öncelikle Romantik Dönem müziği genel olarak anlatılmış, ardından tarihteorkestranın gelişimi ve orkestrada kullanılan vurmalı çalgılar araştırılmıştır.Romantik Dönem bestecilerinden Hector Berlioz, Gustav Mahler, P. İlyichTchaikovsky, N. Rimsky ? Korsakov, Alexander P. Borodin ve Richard Strauss'unvurmalı çalgılara yaklaşımları ve getirdikleri yenilikler ile vurmalı çalgılar içinönemli orkestra eserleri ayrıntılı olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis project the importance of percussion instruments in Romanticperiod and the usage of these instruments in orchestral pieces have been examined.First of all the general aspects of Romantic Period music has been introduced.After that, the development of orchestra and the roles of percussion instruments inorchestra have been searched.The approach to percussion elements and the important masterpieces forpercussion instruments have been analyzed which had been composed by the mostfamous musicians of romantic period such as Hector Berlioz, Gustav Mahler, P.İlyich Tchaikovsky, N. Rimsky - Korsakov, Alexander P. Borodin and RichardStrauss.