Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu
Turkish Football Federation's Board of Arbitration
  1. Tez No: 219100
  2. Yazar: TALAT EMRE KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İLHAN HELVACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalısmayı kaleme almaktaki temel amacımız, TFF'nin Kurulus Kanunu, Ana Statüsü ve TFF Tahkim Kurulu Talimatı ısıgında, TFF Tahkim Kurulu'nun hukuki yapısını tartısmaktır. Çalısmamızda benimsedigimiz temel görüs TFF Tahkim Kurulu'nun yeterince bagımsız bir tahkim mahkemesi olmadıgıdır. Hâlihazır yapıyı iyi bir sekilde ortaya koyabilmek için çalısmamızda, sportif ihtilafları uluslararası anlamda çözmekle görevli Spor Tahkim Mahkemesi (?CAS?) ve FIFA DRC modelini incelemeyi uygun bulduk. Kanaatimizce, bu örneklerin iyi tahlil edilmesi neticesinde TFF Tahkim Kurulu için daha saglıklı bir yapı önerilebilecektir. Çalısmamızın basında Olimpik Hareket'in hiyerarsik yapılanmasına iliskin bazı temel bilgileri vermeye gayret ettik. Çalısmamızın bu bölümünde, sporun uluslararası yapılanmasını ve temel ilkelerini ele aldık. Hemen akabinde ise, sportif ihtilafların kendine has özellikleri ve bu ihtilafların türlerini inceledik. Çalısmamızın ikinci bölümünü ise tahkim kurumuna ve tahkimin türlerine iliskin incelememize ayırdık. Kanaatimizce bir tahkim mahkemesinin yapısını inceleyebilmek için bu temel bilgilerin sürekli olarak göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Çalısmamızın üçüncü bölümünde ise, TFF'nin tarihsel gelisimini ve hâlihazır yapısını ele aldık. Bizce, TFF Tahkim Kurulu üyelerini seçen TFF Genel Kurulu'nun yapısı, degerlendirilmesi gereken önemli bir husustur. Çalısmamızın sn bölümünde ise, TFF Tahkim Kurulu'nun isleyisi ve bu Kurul tarafından verilen kararların niteligini inceledik.
Özet (Çeviri)
The purpose of this dissertation is to engage debate with respect to the legal framework of the TFF?s Board of Arbitration (?Board?) by examining the TFF?s Establishment Code, TFF?s Statutes as well as the Regulation Governing the Operation of the Board. It is espoused that the independency of the Board is not ensured sufficiently. In order to clarify the current framework, we have scrutinised the frameworks of different international judicial bodies entrusted with the resolution of sporting disputes such as the Court of Arbitration for Sport and the FIFA?s DRC model. We are of the firm opinion that these examples can help us to set the Board on a sounder basis. In the very beginning of this study, we have tried to give some fundamentals of the hierarchical structure of the Olympic Movement. In this part of the dissertation, we have discussed the international formation of sport and set out the main principles. Immediately after the discussion of the formation of sport at international level, we have analysed the special characteristics of sporting dispute and its sorts. In the second part of this dissertation, we have intended to touch on the arbitration and its types which should be borne in mind during the evaluation of the framework of an arbitral tribunal. In the following parts, we have focused on the historical background of the TFF and its current framework. In our opinion, it is very crucial to evaluate the structure of the TFF?s Congress which elects the members of the Board. At the end, we have considered the operation of the Board and the attribute of the awards rendered by the Board.