Türkiye ile Suriye ve Irak arasında su anlaşmazlığı (ve Türkiye'nin çözüm için sunduğu ?üç aşamalı plan?ın su hukuku çerçevesinde incelenmesi)
Turkey?s water dispute with Syria and Iraq (An analysis, within the framework of the water law, on the ?Three Staged Plan? proposed by Turkey)
  1. Tez No: 219101
  2. Yazar: İSMAİL KAPAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOKTAMIŞ ATEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Türkiye'nin Fırat- Dicle havzasında, üç kıyıdaş ülke arasında devam eden su anlaşmazlığının giderilmesi içinsunduğu ?Üç Aşamalı Plan?, temelde Fırat ve Dicle sularının ?akılcı, hakça ve optimum? şekilde kullanılmasınıve ilgili ülkeler arasında kalıcı bir su tahsis anlaşması yapılmasını hedef alıyor. Bu tez çalışmasında; anılan Planın suhukuku çerçevesinde analizi şu esaslar çerçevesinde yapılmıştır: Konu ile ilgili bazı temel kavramlarınincelenmesinden sonra; devletlerin ülkeleri içinde yer alan uluslar arası ve sınıraşan akarsulardan faydalanma hakkı,bu hakkın kapsamı ve bu konudaki doktrinler ele alınmıştır. Su hukuku alanındaki kodifikasyon çalışmalarınınincelenmesinde de, Uluslar arası Hukuk Enstitüsü, Uluslar arası Hukuk Derneği ve Birleşmiş Milletler Uluslar arasıHukuk Komisyonu'nun çalışmalarına yer verilmiştir. Dünyadaki bazı önemli nehirler üzerindeki ihtilaflar ve varılançözümler ele alındıktan sonra, Üç Aşamalı Plan'ın su hukuku ile bir mukayesesi yapılmıştır. Yapılan incelemede,Üç Aşamalı Plan'ın uluslar arası hukukta giderek yerleşen ?suyun akılcı, hakça ve optimum kullanılması?ilkesine, su kaynaklarının korunması ve kıyıdaş ülkelerin birbirine önemli zarar vermemesi ilkelerine ve suyoludevletleri arasındaki uyuşmazlıkların anlaşma yolu ile barışçı şekilde giderilmesine dair temel hukuk kuralına uygunolduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Proposed by Turkey, the Three Staged Plan envisages the ?equitable, reasonable and optimum? utilization of thewaters of the Euphrates-Tigris basin; targeting for a lasting solution on the water allocation for the riparian countriesof the basin.This study analyses the Plan from the standpoint of the water law. Based on a conceptual background, the study dealswith the sovereign rights of the riparian countries, utilization of international and transboundary rivers, by focusingon the related legal framework.As for the codification works, the studies by the International Law Institute, the International Law Association andthe UN International Law Commission are also analyzed. Apart from some case-studies on the disputes and thesolutions on the major rivers of the world, the study evaluates the Three Staged Plan in a comparative way.This analysis concludes that the Three Staged Plan complies with ?equitable, reasonable and optimum?utilization of the waters of the Euphrates-Tigris basin without significant harming the riparian countries; therebypaving the way for resolving the disputes in a peaceful manner.