İş ve sosyal güvenlik hukukunda kadın işçilerin korunması
Protection of women workers in labour and social security law
  1. Tez No: 219099
  2. Yazar: MELEK FETTAH
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TANKUT CENTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Tarihin her döneminde toplumsal üretime katılan kadınların çalışma yaşamında asıl yer alışları, Sanayi devrimiyle olmuştur. I. ve II. Dünya Savaşları'ndan sonra ise, çalışma yaşamında yer alan kadınların sayısı, önemli bir artış göstermiştir. Bu çalışmada, Uluslararası Çalışma Örgütü belgeleri, Avrupa Konseyi belgeleri, Avrupa Birliği hukukunun ikincil kaynağını teşkil eden yönergeler ve ulusal mevzuat çerçevesinde, kadın işçilerin cinsiyet ayrımcılığı yapılmadan, biyolojik ve fizyolojik farklılıkları nedeniyle, İş ve Sosyal Güvenlik hukukunda korunmaları incelenmiştir. Kadın işçilerin, yaradılışlarından ileri gelen zayıf bünyeleri ve çalışma yaşamında karşılaştıkları güçlükler nedeniyle, özel olarak korunmaları gereklidir. Bu nedenle, UÇÖ sözleşmelerinde, Avrupa Konseyi belgelerinde ve Avrupa Birliği hukukunda, kadın işçileri koruyan düzenlemeler getirilmiştir. Kadın işçiler, İş hukukunda eşitlik; işin düzenlenmesi; kısmi süreli çalışma; cinsel taciz ve analık durumu bakımından özel olarak korunurlar. Kadınların eşitlik bakımından korunmalarının, kadın ve erkek işçilere eşit davranma, kadın ve erkek işçi arasında ücret eşitliği olmak üzere iki boyutu vardır. İşin düzenlenmesi bakımından korunma ise, yer ve su altında çalıştırma, ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırma ve gece çalıştırma yasağını kapsar. Kısmi süreli çalışma bakımından korunma, kısmi süreli çalışan kadın işçilere, tam süreli çalışan işçiler karşısında farklı işlem yapılmamasına yöneliktir. Analık durumunda korunma, gebelik nedeniyle ayrımcılığa tabi olmama, doğum öncesi muayene, doğum ve emzirme izni verilmesini ifade eder. İşyerinde cinsel tacize maruz kalanlar, daha çok kadınlar olduğundan, özel olarak korunmaları gereklidir. Kadın işçilerin Sosyal Güvenlik hukukunda korunmaları ise, analık sigortası ve yaşlılık sigortasıyla söz konusu olmaktadır. iv Sonuç olarak, kadınların aktif işgücü içerisinde yer almalarındaki artış, çalışma yaşamında cinsiyetleri nedeniyle herhangi bir ayrımcılığa maruz kalmadan, özel olarak korunmalarına bağlıdır.
Özet (Çeviri)
In every period of history, women take part in social production. However, their actual participation occured by Industrial Revolution. After World War I and II, there occured a big increase in number of working women. In this investigation, protection of women in labour and social security law without making no gender discrimination is analyzed on the base of documents of International Labour Organization and European Council, European Union law and national legislations. The women existing in the working field should be cared exclusively since their frailness stem from their nature and oppressions that they encounter in this field. So, regulations about protection of women workers are worked up by ILO conventions, documents of European Council and European Union law. Woman workers are protected exclusively on account of equality, arrangement of work, part time work, sexual harrassment and maternity in labour law. Protecting women on the grounds of equality, has two dimensions. One of them is attitude equally to women and men and the other one is equal remuneration. Protecting on account of part time works aims at making no discrimination between women working full time and part time. Protecting on the grounds of maternity makes clear that having no discrimination because of pregnancy, authorize medical examine before birth and maternity leave. Protecting woman workers on the grounds of Social Security Law includes maternity insurance and old-age insurance. Finally, increase in women?s participating to active work field is related to their being protected exclusively without no expose because of their gender.