Fırat-Dicle havzası su potansiyelinin Ortadoğudaki geleceği
Water potential of Fırat-Dicle river basin future in Middle East
  1. Tez No: 466232
  2. Yazar: YUSUF ANGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ POYRAZ GÜRSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Hayatın idamesi için olmazsa olmaz anasırı erbaa'dan (dört unsur: hava, su ateş, toprak) biri olan su, ülkeler arasındaki sınırları aştığında sorun oluşturmaya başlamıştır.“Uluslararası Suyollarının Ulaşım dışı Amaçlarla Kullanılmasına İlişkin Birleşmiş Milletler Sözleşmesi”su sorununu genel hatları ile ele almaktadır. Sınırları aşan suların yarattığı krizler için ilgili devletlerin bu sözleşme hükümleri çerçevesinde duruma özel anlaşmalar yaparak su sorununu çözmeleri gerekmektedir. Türkiye'de doğup Suriye ve Irak topraklarını aşarak Şattül Arap ismini alan Fırat ve Dicle Nehirleri, bu üç ülke arasında anlaşmazlığa neden olmaktadır. Suriye ve Irak matematiksel paylaşım ve kadim haklardan söz ederken Türkiye'nin ileri sürdüğü ve en makul çözüm önerisi olan“Üç Aşamalı Plan”ı kabul etmemektedirler. Hatta bu soruna çözüm aramak yerine terörü destekleyen politikalar izlemektedirler.“Fırat-Dicle Havzası Su Potansiyelinin Ortadoğu'daki Geleceği”isimli bu tez, Ortadoğu'nun en önemli su kaynakları olan Fırat ve Dicle Nehirlerinin su potansiyelinin paylaşımı konusunda yaşanılan sorun için çözüm önerileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Water, which is one of four essential elements for the survival of living beings, starts to cause problems when it crosses international boundaries. The treaty ''United Nations Convention on the Law of the Non-Navigational Uses of International Watercourses'' fundamentally deals with transboundary waters. The relevant countries are required to resolve the conflicts caused by the transboundary waters by reaching case-specific agreements within the framework of this treaty. The rivers of the Euphrates and the Tigris, which rise in Turkey and flow from there into the territories of Syria and Iraq being named“Shatt al-Arab”, become a source of conflicts between these countries of three. As Syria and Iraq claim of mathematical sharing and acquired rights, they do not accept“Three Stage Plan”which is proposed by Turkey and considered the most reasonable resolution. Moreover, both countries pursue politics supporting terrorism in the region instead of seeking a solution to the conflict. This thesis with the title“The future of the water potential of the Euphrates-Tigris Basin in The Middle East”offers proposals of solutions to the conflicts encountered in the matter of the sharing of the water potential of the Euphrates and the Tigris rivers, the most important water sources in the Middle East.