Iı. Dünya Savaşı sonrası Avrupa'da barışı kurma ve sürdürme çabaları
The efforts to build and sustain peace in Europe after the World War II
  1. Tez No: 219105
  2. Yazar: EFSUN ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT ÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu yüksek lisans çalışmasının amacı, İkinci Dünya Savaşı sonrası Avrupa'dabarışı kurma ve sürdürme çabalarını tarihsel bir bakış açısıyla analiz etmektir.Çalışmada, İkinci Dünya Savaşı sonrası Avrupa'da güvenlik anlayışının değişmesive buna bağlı olarak oluşturulmaya çalışılan yeni güvenlik politikası ve Soğuk Savaşsonrası Kuzey Atlantik İttfakı'nın (NATO) değişen rolü incelenmektedir. Çalışmanıntemel argümanı, İkinci Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş sonrası oluşan Avrupagüvenlik sisteminin sorunlarını çözmede, NATO'nun askeri imkan ve yetenekleriçok gelişmiş olsa da, tek bir örgütün etkin olamayacağıdır. Bu bağlamda, Avrupa'datesis edilen barışın sağlıklı bir biçimde sürdürülebilmesi Avrupa güvenlik sistemininmimarı olan bütün aktörlerinin yakın işbirliğine bağlıdır. Çalışmanın temelargümanını desteklemek için ise, savaş sonrası düzende barışın kurulması vesürdürülmesi amacıyla oluşturulan örgütlenmeler ve silahsızlanma tartışmalarıtarihsel bir perspektifle incelenmeye çalışılmaktadır
Özet (Çeviri)
This study aims at analyzing the efforts to construct and sustain peace inEurope after the Second World War in a historical view. Perceptions about whatmeant by security after the Second World War and the new policy, which has beendeveloped upon them and the transformation of North Atlantic Treaty Organization?s(NATO) role after the post-Cold War are examined in the study. The main argumentof the study is that although NATO has considerable military assets and capabilities,no single organization can be effective to solve the problems in European securitysystem, which emerged after the Second World War and post-Cold War. Therefore,all the architectures of the European security system have to make a closecooperation in order to sustain the peace that was established in Europe. In order tosupport the main argument of this study, the study seeks to scrutinize theorganizations and the disarmament debates, which were launched to construct andsustain the peace in the post-war era in a historical perspective.