Avrupa Birliği üyelik sürecinde Litvanya
Lithuania in The Europian Union membership process
- Tez No: 219106
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK SÖNMEZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
1991'de SSCB'nin dağılması ile uluslararası arenaya yeni aktörler çıktı.Değişen uluslararası konjonktürde AB de yapısal değişimler yaşadı. Kısa zamandagenişleme dalgası içine Baltık ülkeleri de girerek AB'yi Rusya Federasyonunasınırdaş hale getirdiler.Bu çalışmada üç Baltık ülkesinden birisi olan Litvanya'nın AB'ye üyeliğikonusu ele alınmıştır. Bir dizi görüşme ve anlaşmalardan sonra Litvanya ilemüzakere süreci başlatıldı. Son olarak da 1 Mayıs 2004'de Litvanya Birliğe üyeoldu.Tezde her iki tarafın birbirinde beklentileri ve Litvanya'nın nasıl bir yapısaldeğişimler yaptığı ele alınmıştır. Kaynak konusunda Litvanya'nın, Türkiye'nin veAB'nin resmi kurumlarının dokümanları, yayınlanmış makale ve kitaplarındanyararlandım.
Özet (Çeviri)
In 1991 after the collapse of U.S.S.R on the political scene appeared newactors. Some constitutional changes occuried in EU as a result of changingconditions of international area. In a short time in Lithuania blew a new wave ofenlargement and Russia become a border neighbour.On this issue one of three Baltic Republic?s, the status of Lithuania for EUmembership had been researched.After the series of meetings and agreementsdiscussion process was begun. At the end of consultations Lithuania become amember of the European Union on 1st may 2004.On this issue expectations of each side and constitutional changes in Lithuania hadbeen choosen. As the source made use of offical documents, published articles andbooks of Turkey, Lithuania and EU.