Kredi kartları hukuku ve bankacılık uygulaması
Law of credit cards and banking practices
  1. Tez No: 219112
  2. Yazar: ÇAĞRI GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYL DONAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Ülkemiz ekonomisi 2001 yılında yaşanan Bankacılık Krizi'nden bu yana göreli birstabilizasyon kazanmıştır. Kazanılan ekonomik stabilizasyon, bireysel bankacılığınöneminin ve kredi kartı enstrümanının kullanımının artması ile sonuçlanmıştır. KrediKartları Hukuku ve Bankacılık Uygulaması başlıklı tezimizde temelde kredi kartıkullanımı etrafında biçimlenen ilişkiler ele alınmaya çalışılmıştır.Tez konusu ile ilgili araştırmalarımız ağırlıklı olarak kredi kartları ile ilgili kitap,makale, gazete yazıları gibi eserlerin taranması temeline dayanmaktadır. Ayrıca kredikartı kullanımı ile ilgili hukuki durum yorumlanırken kredi kartı sisteminin anatarafları kart kuruluşları, üye iş yerleri ve kredi kartı hamilleri yanında, uluslararasıkart kuruluşları ve kredi kartlı ödeme sistemlerinin işleyebilmesi için sistem altyapısı destek hizmeti veren taraflara yönelik açıklamalara da yer verilmiştir.Böylelikle, kredi kartının bireysel bankacılık ürünü olarak işlevi ortaya konulmuş vetaraflar arasındaki hukuki ilişkiler bu bakış açısı ile anlamlandırılmaya çalışılmıştır.Ele alınan konular hem hukuki açıdan hem de kredi kartı kullanımının arkasındaçalışan sistem bağlamında işlenmeye çalışılmıştır. Böylelikle, kredi kartı sisteminintaraflarının karşılaştıkları sorunlara salt teorik yaklaşımlarla çözüm aranmayaçalışılması yerine, sistemin işleyişinin yarattığı çözümlerin hukuka uygunluğununortaya çıkartılması amaçlanmıştır.Çalışmada ?Çağdaş yaşamın vazgeçilmezi kredi kartlarının kullanımı, hangi koşullaraltında kredi kartı hamillerine fayda sağlayabilir?? sorusunun yanıtına dair tespitleryer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkish economy has gained a relative stabilization since the Banking Crisis of theyear 2001. The economic stabilization gained, resulted with growing importance ofretail banking and wider use of credit cards. In our thesis titled Law of Credit Cardsand Banking Practice, we basically tried to depict the relations formed around use ofcredit cards.Our researches in connection with the dissertation subject depend on written sourcesmainly. References to electronic sources are made especially in connection withnecessity of giving figures and statistical information. Besides, whilst givingcomments regarding the legal status of use of credit cards, explanations were madeon main parties of credit cards such as credit card issuer institutions, acquirers, creditcard holders and the parties who render system infrastructure supporting services,depending on their own regulations. Thus, the function of credit cards as a retailbanking product is laid out and relations between the parties were explained fromthis point of view.The problems discussed here are considered from both legal and systematic aspects,which lay behind the use of credit cards. In this way, rather than trying to bringarmchair decisions to the problems faced while use of credit cards, compliance withlaw, of the solutions brought by the system itself is tried to be displayed.In this work determinations regarding the answer to the question ?In which casesdoes the use of credit cards, which are indispensable for modern life, allow the cardholders to reap benefits?? are set out.