Banka kredi kartları ve vergilendirme açısından incelenmesi
- Tez No: 41203
- Danışmanlar: PROF.DR. ABDURRAHMAN AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Yapılan bu tez çalışmasında çağdaş ödeme sistemleri arasında yer alan banka kredi kartlarının, tanımı, gelişimi, uygulama özellikleri, vergi mevzuatı karşısındaki durumu, kart sisteminde yer alan taraflara ve ülke ekonomisi üzerine etkilerinin değerlendirilmesi yer almaktadır. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; kredi kartlarının tanımı, gelişimi ve çeşitleri açıklanmıştır. İkinci bölümde; banka kredi kartlarının tanımı, ülkeler açısından gelişimi, banka kredi kartları ile ilgili teknik terimler, banka kredi kartı kullanımının taraflara sağladığı faydalar, banka kredi kartlarındaki ilişkilerin hukuki yapısı, kredi karü sisteminin işleyişi, Türkiye'de bankalar tarafından kullanılan kredi kart çeşitleri ve özellikleri, bankalararası kart merkezi, Türkiye'de kredi kartlarının yasal mevzuat içindeki yeri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde; banka kredi kartlanmn vergi kanunları karşısındaki durumu açıklanmıştır. Dördüncü bölümde; banka kredi karü uygulamasının kart sahibi, üye işyeri, karü veren kuruluş açısından etkisinin, banka kredi kartlanmn ekonomi üzerine etkisinin, banka kredi kartının mali etkisinin değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT This thesis discusses the description, development and application of bank credit cards, which constitute one of the contemporary payment systems, and their situation against the taxation regulations and the evaluation of their effects on the parties interested in such cards as well as the country's economy. This study consists of four chapters. In the first chapter the description, development and variety of bank credit cards are explained. In the second chapter the description of bank credit cards, their development on basis of countries, the tecnical terminology concerning with bank credit cards, and the advantages provided to the interested parties by the use of bank credit cards and discucses the legal structure of any relationships arising of from such bank credit cards, the operation of bank credit card system, the variety and peculiarities of credit cards being used by the banks in Turkey, the interbank card center, and the' place of bank credit cards within the legal regulations in Turkey are discussed. In the third chapter the situation of bank credit cards against the taxation codes are discussed. The fourth chapter evaluates the effect of bank credit card application on card holders, member business corporations as well as organisations issued such cards, and the effect of bank credit cards on economy, and the financial effect of bank credit cards.