Kabahatler kanununa göre idari para cezaları ve idari para cezalarının yargısal denetimi
Admisntrative monetary penalties and the judicial control of adminstrative monetary penalties (according to the misdemeanors act)
  1. Tez No: 219113
  2. Yazar: MEHMET AKİF BARDAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHREDDİN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
dari makamlar kamu düzenini korumak ve saglamakla görevli veyetkilidirler. Bu sebeple, Devlet idareye, kamu düzenini ihlal eden bireylere idarinitelikte yaptırım uygulama yetkisi vermistir.dari yaptırımlar yaygınlasmakta ve birey hayatının her alanında varolmaktadır; bu yüzden idari yaptırımlarla ilgilenen yeni bir hukuk dalı olusmaktadır.Doktrin tarafından bu hukuk dalına idari ceza hukuku adı verilmektedir. dari cezahukuku idarenin kolluk faaliyetinde temelini bulmaktadır.dari yaptırımlar, özellikle de idari para cezaları, idari islem olarakadlandırılan, idarenin tek taraflı iradesiyle karar alma yetkisine sahip olduguislemlerin bir türüdür. Bu nedenle, idari para cezaları idari islemin yetki, usul, sekil,sebep, konu ve amaç unsurları çerçevesinde incelenmelidir.Bireyler, idarenin diger islem ve eylemlerinde oldugu gibi, idari paracezalarına karsı da yargısal makamlara basvurabilmelidirler.Türkiye gibi ?idari rejim?i tercih eden ülkelerde, idari mahkemeler adliyemahkemelerinden ayrı olarak teskilatlanmıslardır. Bu nedenle, idari otoritelerin islemve eylemleri, istisnai olarak adliye mahkemelerinin görev alanına dahildir; idareninyargısal denetimi idari mahkemelerin görevidir.5326 Sayılı Kabahatler Kanunu idari para cezalarının yargısal denetimini sulhceza mahkemelerinin görev alanına dahil etmistir. dari rejim nedeniyle idari paracezalarının yargısal denetimi kural olarak idari mahkemelerin görev alanındaolmalıdır. dari bir uyusmazlıgın adliye mahkemelerinin görev alanında olabilmesikamu yararının bunu gerektirmesine baglıdır.
Özet (Çeviri)
Administrative agencies are obligated and warranted to protect and providethe public order. For this reason, The State enables the administration to putadministrative sanctions into effect against individuals who violate the public order.ivAdministrative sanctions are becoming prevalent and it exists every scope ofindividual?s life; thus a new branch of law is coming into being that interestsadministrative sanctions. This branch of law is called ?administrative penalty law?by the doctrine. Administrative penalty law is based on the police function ofadministration.Administrative sanctions, especially administrative monetary penalties are adimension of the unilateral decision-making power that called administrative act.Because of this, administrative monetary penalties must be examined with theelements of administrative act; they are power, procedure, form, cause, outcome andaim.Individuals must be able to apply judicial authorities against administrativemonetary penalties, like that other acts and actions of administration.In the countries, which choose ?administrative regime?, like that Turkey;administrative courts separated from ordinary courts. Because of this, acts andactions of administrative authorities are exceptionally within the scope of ordinarycourts; judicial control of administration is the function of administrative courts.The Misdemeanours Act bearing the Number 5326 inserts the judicial controlof administrative monetary penalties in the scope of sulh penalty courts. Because ofthe administrative regime, for the rule, the judicial control of administrativemonetary penalties is within the scope of administrative courts. Exceptionally anadministrative conflict can be within the scope of ordinary courts, if the publicinterest necessitates this.