Tüketici örgütleri olgusu türkiyede ürün-hizmet-tüketici ilişkisi bağlamındaki görünümleri
In turkey the views consumer organization concept in the context of product-service-consumer relationship
- Tez No: 219116
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Türkiye'deki Tüketici Örgütleri , tüketicinin eğitilmesi ve bilinçlendirilmesi aşamasında nasıl bir iletişim stratejisi uygulamaktadır ve uyguladıkları strateji amacına ulaşmakta mı?Bu sorunun cevabını bulma aşamasında tüketici olgusu ve gelişimi incelenmiş, toplumsal olgularla bağlantısı saptanmaya çalışılmıştır. Tüketim olgusu ve tüketim aşamasındaki değişen tüketici kimliği belirlendikten sonra, Tüketici Örgütü olgusu tanımlanmaya çalışılmıştır. Tüm dünyada bu konudaki hareketler irdelenip Türkiye'nin bu ilerlemenin neresinde olduğu tespit edilmiştir. Öncelikle Tüketici Örgütü kavramında anlam kargaşalarına açıklık getirilmiş, AB standartlarındaki Tüketici Politikaları incelendikten sonra tüketiciler ile örgüt liderlerine yönelik bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çözümlemesi gerçekleştirilip veriler değerlendirilmiştir.Tüketicilerin kendileri ile ilgili alınan kararlarda ve oluşturulan politikalarda etkili bir şekilde yer alabilmelerinin yolu örgütlenmeden geçmektedir. Tüketiciyi bir güç olarak tanımlama ve etkin hale getirmenin yöntemidir. Türkiye'de yaşayan tüketicilerin, bu süreçte henüz yolun başında olduğu tespit edilmiş ve hızlı bir yapılanmanın gerektiği ortaya çıkmıştır. Tüketici örgütlerinin bu aşamada çalışmalarındaki eksikliğin, sistemdeki aksaklıklardan kaynaklandığı belirlenmiştir. Tüm yasal düzenlemelerin var olduğu fakat uygulanması aşamasında sorun yaşandığı ülkemizde, tüketicinin çağdaş normlarda yerini alabilmesi için bu konu derin olarak irdelenmeli ve sistemdeki karşıt tarafların bir araya gelerek çözüm yolları bulması gerekmektedir. Herkes kendi sorumluluğunu belirleyip tüketiciyi çağdaş normlardaki yerine taşımalıdır. Bilinçli tercihlerini, örgütlü güçleriyle yansıtan tüketiciler, daha kaliteli üretimin temel dinamiği olmuşlardır. Türkiye'de de ilerlemede başarı sağlanması için bunun göz ardı edilmemesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
What type of communication strategy is utilized by the consumer organizations in Turkey while providing training for consumers and making them conscious and does this strategy achieve its purpose?During the process of finding an answer to this question, the consumer and its development was investigated and its association with the social concepts was tried to be established. After the concept of consumption and the altering consumer identity during consumption stage was established, the Consumer Organization was tried to be identified. The movements throughout the world related to this issue were investigated and the position of Turkey on the progress was determined. Primarily the meaning disorder within the concept of Consumer Organization was clarified and a research was carried out toward consumers and organizational leaders after the Consumer Politics within the EU standards were examined. Research was resolved and the data were evaluated.The consumers? way of involving effectively in the decisions made related to themselves and in the politics established, passes through getting organized. It is a method of identifying customer as a power and activating it. It was established that consumers living in Turkey were yet at the beginning of the journey and a necessity for a rapid constructing has emerged. In this stage it was stated that the deficiency in the works of Consumer Organizations has been resulted from the interruptions within the system. In our country where all the legal regulations exist but problems are experienced during execution stage, in order for costumers to take part in the contemporary norms, this subject should be extensively investigated and the opposite parties within the system should get together and find ways of resolution. Everybody should take the consumer to its place within the contemporary norms by determining his/her responsibility. Those consumers who reflected their conscious preferences by their organized powers have been the fundamental dynamics of a more qualified production. This should not be neglected in order to be successful in progress in Turkey.